Ana sayfa Dünyadan İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı!

İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı!

PAYLAŞ
İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı

Bu zamana kadar kağıt banknotları kullanan ancak 2013’de plastik banknotlar hakkında açıklama yapan İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı!

Daha öncesinde ilginç bir çok ürünün tanıtımını yapmıştık. Ancak bu sefer ki haberimiz de ilginç bir parayı tanıtacağız. Evet yanlış duymadınız. İngiltere’de piyasaya sürülen ve kullanıma sunulan plastik para, görenleri hayrete düşürdü.

Dünya genelinde kağıt para kullanımı bir hayli arttı. Neredeyse dünyanın hemen hemen her tarafında kağıt paralar kullanılıyor. Yıpranan veya yırtılan kağıt paralar bu zamana kadar bir çok kişinin moralini bozdu. Bu yüzden de kağıt para her ne kadar değerli olursa olsun zarar görebiliyor. Madeni paralara göre hassas olan paralara İngiltere’den çözüm geldi.

2013 yılında vatandaşların tepkilerini kontrol eden İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı! Böylelikle kağıt paraların aksine daha güvenlikli bir para kullanılmış olacak. İngilterede kullanımına başlanan Su geçirmez ve Yıpranmayan Plastik para vatandaşların yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı.

İngiltere Plastik Para Kullanmaya Başladı!

Hem hızlı üretim, hem de yaygın olmasından dolayı Kağıt para üreten İngiltere, yeni bir çözüm yolu ile karşımızda. 5 Sterlini plastik malzemeden üreten İngiltere, böylelikle bir çoğumuzun şikayetçi olduğu durumların da önüne geçmiş oldu. Hem paranın yıpranması daha zor olacak, hem de suya karşı dayanıklı olmuş olacak.

İlk olarak 2012 yılında alınan karar ile İngiltere merkez bankası, plastik paralara karşı olan araştırmalarını devam ettirmişti. 2013 yılına girilmesi ile birlikte de 2016 yılında plastik banknotlara yer verileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz günler de İngiltere Merkez bankası (BoE) ülke tarihinin ilk plastik banknotlu parasını piyasaya sürdü.

Plastik para kullanımı ile ilgili uyarılar da bulunan merkez bankası, bu banknotları yaygınlaştırmak istiyor. Şu anda sadece 5 sterlin üretilirken ilerleyen zamanlarda kağıt banknotların tümü plastik banknotlarla yer değiştirebilecek. Yıpranmaya karşı dayanıklı olan, su geçirmez olan plastik banknotlar aynı zamanda daha hijyenik olması açısından da bir hayli dikkat çekiyor. Plastik para’ların kullanımının arttırılması ile beraber kağıt banknotları kaldırmayı amaçlayan İngiltere bu adımıyla dikkat çekti. 5 Sterlin sonrasında hangi baknotların plastik olacağı henüz açıklanmasa da zamanla tümü plastik banknot olarak kullanıma sunulacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.