Ana sayfa Sosyal Medya Instagramda Algoritma Değişikliğine Karşı imza Kampanyası

Instagramda Algoritma Değişikliğine Karşı imza Kampanyası

PAYLAŞ

Instagramda Algoritma Değişikliğine Karşı imza Kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasını toplamda 150 bin kullanıcı imzaladı!

Kısa zaman önce Instagram’da algoritma güncellemelerinin yapılacağı ve bu güncellemeler ile beraber ana sayfa düzeninin de değişeceği haberlerini okumuştuk. Ana sayfaya getirilecek bir özellik ile kullanıcıların ilgisini çekecek gönderiler ana sayfada yer alacak.

Ayrıca instagram da Facebook gibi algoritma tabanlı ana sayfaya geçiş yaparak, Anlık görünüm yani kronolojik görünüm yerine algoritma tabanlı bir görünüm ile karşımıza çıkarak, Facebook’taki gibi örneğin bir arkadaşınız bir fotoğrafı beğendiğinde ana sayfanızda üst sırada görebileceksiniz. Kullanıcılar instagrama yeni gelecek olan bu güncellemeden oldukça rahatsız görünüyor. Hatta change.org üzerinden başlatılan bir imza kampanyasında kullanıcılar instagramın şimdiki görünümünde oldukça memnun olduğunu bildiriyor. Keep Instagram Chronological adı altında 15 Martta başlatılan kampanyaya önemli isimler de imza atmış durumda.

Algoritma Değişikliğine Karşı imza Kampanyası

Şu ana kadar 153.526 kişinin imzaladığı kampanyada önemli noktalara değinilmiş. Örneğin bu konulardan bir tanesi de instagram da dönen ticaretler. Yani instagram da ki küçük işletmeler, bu güncelleme sonrasında oldukça zarar edecek . Çünkü kullanıcılar bu hesapların eklediği görselleri, videoları anında göremeyecek.

instagram-algoritma-degisikligi

Kampanya twitter üzerinden de  ayrıca #keepinstagramchronological hashtagi ile yürütülüyor. Twitter’dan baktığımız da da neredeyse tüm kullanıcılar bu güncellemeyi istemiyor. Böylece eski haber kaynağında olduğu gibi, paylaşılanları anlık görüntülemek istiyor. Instagram kullanıcılarının başlatmış olduğu bu kampanya sonrasında Instagram konu ile alakalı bir açıklama yaparak, imza kampanyasında şikayetçi olan kullanıcıların fikirlerini, isteklerini belirtmesi gerektiğini böylelikle kullanıcıları dinleyebileceğini belirtti.

Şirket ayrıca tüm bunlara rağmen yine de bu algoritma güncellemesinin yapılacağını da ekledi. Instagram güncellemeyi yaptıktan sonra, muhtemelen twitter’da olduğu gibi algorimik anasayfa yada anlık ana sayfa şeklinde seçenekleri kullanıcılara sunacak, böylelikle isteyen istediği gibi kullanabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.