Ana sayfa Soru - Cevap İnternet Hızı Ölçme Nasıl Yapılır?

İnternet Hızı Ölçme Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ

Hepimiz internet kullanıyoruz fakat hangi hızda kullanıyoruz? İşte burası çok önemli. İnternet hızı Mbps değeri ile ölçülür. Tabii daha eski dial-up internet döneminde Mbps hızdan bahsetmek mümkün değildi. Mbps saniye bazındaki megabit değerlerinizi belirtir. Bit sözcüğü kafanızı karıştırmasın Bit = 8 Byte olarak temsil edilir. Bilgisayar içindeki verilerin boyutlarını belirtirken de Bit üzerinden belirtiriz. Örneğin Megabyte (MB) Gigabyte (GB) olarak belirtiriz.

İnternet bağlantı hızınız 10 megabyte olarak belirtildiği zaman hız testi yaptığınızda 10 megabyte veriyi saniye bazında alamazsınız. Burada almanız gereken hız saniyede yaklaşık olarak 1.1 ya da 1.2 megabyte olmaktadır.

fiber-internet

Her zaman stabil olarak bu hızları görebilmeniz de mümkün değildir. Sunucu yoğunlukları ve internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan problemler ile hız düşüklükleri yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi şudur ; evet siz internet bağlısınız fakat sizin bağlanacağınız karşı taraf nerede orası çok önemli. Örneğin Türkiye’den internete bağlandığınızda Türkiye’den yayın yapan sitelere daha hızlı ulaşırsınız. Ancak Türkiye’den ABD merkezli bir internet sitesine girmeniz daha uzun sürebilir.

Hızınızı öğrenebilmek için Google üzerinden ulaşabileceğiniz bir çok site size yardımcı olacaktır. Hız testini yaptıktan sonra yalnızca hız değerlerinize değil ping ve upload değerlerinize de bakmanız gereklidir. Hızınız yüksek ancak ping değeriniz de yüksekse o zaman hızınızdan tam anlamıyla bir verim alamazsınız.

Biz hızınızı ölçmenız için SpeedTest isimli internet sitesini öneriyoruz. Buradan ulaşabileceğiniz site üzerinde, bulunduğunuz noktadan dünyanın farklı noktalarını seçerek hızınızı test etmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki görselde benim internet hızımı görebilirsiniz. Türkiye’deki internet hızını düşündüğümüzde 8 Mbbit sınırsız şeklinde satılan internet paketiyle aldığım sonuç budur :

3963174747

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.