Ana sayfa Soru - Cevap İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

PAYLAŞ

Online alışveriş güvenli mi? Güvenliyse ne kadar güvenli? Çağımızda artık interneti kullanmayan kişi sayısı oldukça az. Bu sebepledir ki online alışverişler de cazip fiyatlarla karşılaşmamız mümkün. Mağaza da gördüğünüz ürünü daha ucuza internetten alabilme imkanınız varken ufak bir şüpheden dolayı bundan vazgeçebiliyorsunuz. Tabi ki her online alışveriş sitesi güvenlidir diye bir kanıya varmamız mümkün değil ama yeterli incelemeyi yaptıktan sonra güvenlik seviyesini ölçmenizde size engel teşkil eden bir konu yok. Online alışverişlerde karşımıza çıkan iki şey var kredi kartı bilgilerimizin güvenliği ve ürünün zamanında teslim edilip edilmeyeceği.

internetten-alisveris-yapmak-guvenli-mi-2
Kredi kartı konusunda çift taraflı bir sistem işliyor. Alışveriş yapacağınız sistem size bir güvenlik sağlıyor ayrıca kredi kartınızın bağlı olduğu banka çeşitli güvenlik önlemlerini almış oluyor. Bu şartlarda kredi kartınızın kopyalanması vs gibi bir problem yaşamazsınız fakat kullandığınız tarayıcı yazılımlar vs güncel değilse kredi kartınızın kopyalanması an meselesi. O yüzden güncel olan yazılımları kullanarak alışverişinizi tamamlamanızda fayda var. Ürünün zamanında gelip gelmeyeceği konusu ise tamamen sizin araştırmanızla doğru orantılı insanlar artık bir sorun yaşadıklarında internet sitesini ifşa edebiliyorlar. Yapmanız gereken sadece ufak bir araştırma ve sistemin nasıl çalıştığını ürünleri zamanında gönderip göndermediğini görmek olacaktır.

Kredi kartları ve 3D Secure güvenlik sistemi hakkında daha detaylı bilgi için ; 3D Secure Ödeme Sistemi Nedir?

Online alışverişlerinizde bir diğer seçeneğiniz ise sanal kart kullanmaktır. Sanal kart nedir? Sanal kart güvenliği arttırır mı? Sanal kart bankaların sizler için oluşturduğu limitini belirleyebileceğiniz tek kullanımlık kredi kartlarıdır. Bu kart sizin hesabınıza bağlı olarak yaratılır ve kart bilgilerinizden farklıdır. Bankaların müşterilerine sunduğu ekstra güvenlik ihtiyacında kullanılabilecek kartlardır. Sanal kart tabi ki güvenliği arttırır çünkü bir kere kullanırsınız ve ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Bir sonraki alışverişte limit olmadığı için yada başka sebeplerden dolayı kullanılamaz. Online alışveriş yaparken sizin için ekstra güvenlik seçeneği olarak kullanılabilir.

internetten-alisveris-yapmak-guvenli-mi-3

Bir diğer konuya da değinmeden edemeyeceğim ‘’siz havale işlemini gerçekleştirin biz size ürününüzü göndeririz’’ konusu bu sistemle çalışan sitelerde kesinlikle üç kere düşünün. Çok ekstrem bir durum söz konusu değilse alışveriş yapmamanız da fayda var.

Online alışverişte alışveriş yapılan site ne kadar önemlidir? Bu konu aslında ilk olarak değinilmesi gereken yerdi fakat son kısımda değiniyorum. Bazı sitelerde şahıstan aldığınız ürünler konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz aldığınız ürün bozuk gelebilir ya da gelmeyebilir. Tabi bu konularda alınan çeşitli tedbirler var ama canınızın sıkılmaması için dikkat etmenizde fayda var. Yukarda da belirttiğimiz gibi alışveriş yapılan site hakkında ufak bir araştırma ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bu anlatılanlara dikkat etmeniz durumunda online alışverişlerinizde her hangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Keyifli alışverler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.