Ana sayfa Apple iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Neler?

iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Neler?

PAYLAŞ
iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Neler?

Apple’ın bu yıl için yeniden şekillendirdiği işletim sistemi sürümü  iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Neler? iOS 10 Alan cihazlar neler gibi sorular haberimizde.

Apple bugün düzenlenen WWDC etkinliğinde merakla beklenen yeni iOS sürümü olan iOS 10’u tanıttı. Mobil işletim sisteminde kendine oldukça fazla güvenen Apple, iOS 10 ile beraber güvenliği daha da üst düzeye çıkartacak yenilikler ile karşımıza çıkıyor.

iPhone ve iPad sahipleri başta olmak üzere eski nesil cihaza sahip olan kullanıcılarına yazılım konusunda destek veren Apple’ın iOS 10 güncellemesini hangi cihazlara vereceği konusunda kullanıcılar oldukça meraklı. iOS 10 güncellemesini hangi cihazlar alacak? iOS 10 ile neler değişecek? iOS 10 çıkış tarihi ne zaman? gibi konularda bir çok detayı bu haberimizde sizlere sunacağız.

iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Neler?

Yeni işletim sistemi sürümü iOS 10 ile Neler Değişecek sorusu aslında kullanıcıların fazlasıyla merak ettiği bir soruydu. Apple bu konuda ciddi derecede değişiklikler yapacağını kullanıcılarına müjdeledi. Özellikle de artık klasikleşmiş kilit ekranında büyük değişimler meydana gelecek, yeni bir kilit ekranı kullanıcıların karşısına çıkacak.

denetim 2

Kilit ekranında bildirimler artık hızlı bir şekilde karşımıza çıkacak. Ayrıca 3D Touch özelliği kilit ekranında kullanılmaya başlayacak. Bu da gösteriyor ki Apple yazılımcılara vereceği destek ile kilit ekranını özelleştirilebilir hale getirecek.

Denetim1

Siri’ye Tweet Desteği! : iOS 10 Sürümü ile beraber Siriye farklı tarzda uygulamalar geldi. Bu uygulamalar ile beraber örneğin Siriye, merhaba teknovi! şeklinde tweet yazdırabiliyor, daha sonrasında bu tweeti gönderebiliyorsunuz. Siri de yapılan bu değişiklik ile beraber Apple’ın söylediğine göre Siri daha zeki bir hale geldi. Artık 3. parti uygulamalar ile irtibat halinde kalabilecek.

Denetim Merkezi Baştan Sona Yenilendi : iOS 10 denetim merkezinde büyük yenilikler kullanıcıların karşısına çıktı. Örneğin eskiden aşağıdan yukarıya deneyim merkezini açtığımız da 3D Touch kullanamıyorken, iOS 10 ile beraber 3D Touch artık denetim merkezinde de karşımıza çıkacak.

şarkı

iOS 10 ile Beraber Apple Music’te Değişim : Apple Music artık yeni tasarımıyla kullanıcılarına karşısına çıktı. Apple Music ile beraber dinlemek istediğimiz şarkılara ulaşmak artık daha kolay olacak. Aynı zamanda Apple Music’e lyrics – şarkı sözleri eklenecek. Böylelikle Music uygulamasında yer alan şarkıların sözlerine ulaşmakta oldukça kolay bir hale gelecek. Yeni tasarımlı Apple Music, daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatacak.

iOS 10 ile Beraber iMessage’de Neler Değişti?

Haritalar Artık daha da Gelişmiş : iOS 10 ile beraber haritalarda da büyük bir yenilik karşımıza çıkacak. Şu anki iOS 9 sürümünde haritalarda büyük eksiklikler vardı. Bundan sonra gelecek olan iOS 10’da haritalar uygulamasında artık çok fazla detay yer alacak. Aynı zamanda geliştiriciler, Apple’ın haritalar uygulamasını geliştirmek için büyük bir önem taşıyacak.

Mesajlar uygulamasında Değişiklikler :  Gelen yenilikler de farklı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Yeni iOS 10 sürümünde iOS 10 ile beraber imessage de önizleme özelliği geliyor. Artık iMessage ile beraber GIF paylaşımı yapılabilecek, aynı zamanda videolar da uygulama içerisinde yayınlanacak. iMessage’da yer alacak yeni özellikte fotoğraf vs. göndermek istediğinizde iMessage’dan çıkmadan görüntüleme yapabileceğiz.

mesajlar

iOS 10 ile beraber artık el yazısını mesaj olarak gönderebilirsiniz. Digital Touch özelliğini geliştiren Apple, farklı şekiller, yazılar yazıp gönderim yapabilirsiniz.

Emojiler Değişti – Cümleleri Emojiye Çevirebilirsiniz : Emojilerde de 3 kat daha büyük bir görüntü karşımıza çıkacak. iMessage ile konuşma yaptığınız zaman birisiyle konuşurken konuşma balonlarına efektler ekleyebilirsiniz. Mesajlar uygulamasında tam ekran efektler kullanıcıların karşısına çıkacak. Yeni eklenen efektleri tam ekran bir şekilde görüntüleyebileceğiz. Apple, uzun bir süredir çalıştıklarını belirttikleri, iMessage’da mesaj yazdığınız zaman cümleler arasında emojilerle karşılık vermeniz mümkün. Örneğin Happy yazdığınız zaman, mesajlar içerisinde happy yerine emoji yer alabilecek.

iMessage’a 3. Parti Uygulama Desteği : iMessage Apps ile artık iMessage’a 3. parti uygulama desteği getirildi. Geliştiriciler iOS 10 ile beraber iMessage’da farklı uygulamalar, stickerlar, efektler ve daha fazlasını geliştirebilecek. Böylelikle Apple, geliştiricilerin desteğine sunduğu iMessage’da farklı uygulama esteğinin de çıkmasını sağlayacak.

Facebook Messenger’daki gibi stickerların yer alacağı uygulama da artık kullanıcılar farklı emojilere vs. sahip olacak. Böylelikle iletişim daha farklı bir hale gelecek.

digital

iMessage içerisinde yer alacak uygulamalar ile vermiş olduğunuz bir siparişi arkadaşlarınız ile paylaşabilecek, bu paylaşımlar da sipariş verebileceksiniz.

Safaride Split View Özelliği : Safari’de 2. ekran özelliği artık iPad’lerde yer alacak. Böylelikle Split View özelliği Safari de kullanıma açılacak. Örneğin bir internet sitesine girdiğiniz de farklı bir internet sitesine giriş yaparsanız bunu 2. ekranda gösterebilirsiniz.

Temmuz ayında Public Betası çıkacak olan iOS 10 aynı zamanda sonbaharda da tüm kullanıcıların karşısına çıkacak.

iOS 10 Çıkış Tarihi Ne Zaman ?

Bugün iOS 10 Beta 1 indirilmeye sunulacak. iOS 10 aynı zamanda sonbaharda da tüm kullanıcıların karşısına çıkacak. iOS 10 güncellemesi iPhone 7 ile beraber Eylül ayında herkesin karşısına çıkacak.

dev

iOS 10 Hangi Cihazlara Gelicek?

En çok merak edilenlerden birisi de tüm bu özelliklerin iOS 10 ile beraber hangi cihazlara getireceğiydi. Apple iOS 10’u destekleyen cihazları şu şekilde belirtti :i Phone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro ve iPod touch 6 cihazlar güncellemeyi alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.