Ana sayfa Mobil iPad Air 2 Duyuruldu, İşte Tüm Özellikleri

iPad Air 2 Duyuruldu, İşte Tüm Özellikleri

PAYLAŞ

Dün ülkemiz saatiyle akşam saatlerinde başlayan etkinlikte Apple, iPad Air 2 modelini duyurdu. Yeni bir iPad mini, iMac ve Mac mini ile birlikte, Apple ürünlerinde çok sayıda güncelleme gerçekleşmiş oldu.

Görünüş olarak iPad Air’e neredeyse tam anlamıyla benzeyen iPad Air 2, incelik, Touch ID, ekran ve işlemci olarak önceki modelden ayrılıyor. Tasarımsal farka baktığımızda en dikkat çeken nokta incelik. iPad Air 2, 6.1 kalınlığa sahip. Kendi rekorunu kıran Apple, şimdiye kadar ki en ince tabletini bu şekilde duyurmuş oldu. Ancak tabii ki bu incelik, iPhone 6 Plus’ta gördüğümüz bükülme sorunlarını akıllara getiriyor. 6.1 mm incelikle birlikte gelen önemli farklardan bir tanesi de ağırlık. Önce iPad modeline göre yaklaşık 30 gram daha hafif olan iPad Air 2 sadece 437 gram.

ipad-air-2-haber-gorselleri

Alıştığımız 9.7″ ekran boyutuyla gelen iPad Air 2’de herhangi bir çözünürlük farkı yok. 2048 x 1536 çözünürlüğe sahip olan ekran panelinin inceltildiği Apple tarafından verilen bilgiler arasında. Ekran paneli içerisindeki katmanların arasındaki boşluk azaltılarak cihazın inceltildiği söyleniyor. Katmanlar arasındaki havanın azaltılması bir diğer yandan parlama sorununu azaltıyor. Önceki iPad Air modeline göre parlamanın %50 oranında azaldığı yine verilen bilgiler arasında.

iPad’lerin kamerası konusunda bir süredir değişiklik yapmayan Apple bu noktada da çalışmış görünüyor. Ağır çekim ve hızlı çekim modlarının eklendiği kamera  8 megapiksel çözünürlüğe sahip. iPad Air modelinde 5 megapiksel kamera yer alırken, dün akşam duyurulan yeni iPad’lerde 8 megapiksel arka kamera bulunuyor.

Touch ID sensörün eklendiğini görüyoruz. Apple’ın ana ekrana dönüş tuşu üzerine yerleştirdiği parmak izi okuma algılayıcısı iPad Air 2’de yer alıyor. Bu sayede cihaz daha güvenli oluyor ve uygulama satın alırken, ödeme yaparken parmak izini okutmak yeterli oluyor. Apple Pay servisinin iPad Air 2 için kullanılabilir olduğunu ekleyelim.

ipad-air-2-touch-id

iPad Air 2’nin kayda değer en önemli yeniliği işlemci. iPad Air 2’de Apple’ın A8 işlemcisi yer alıyor. Bu işlemci ARM mimarisine sahip ve 64-bit. İşlem gücü olarak önceki modele göre %40 daha iyi, grafik tarafında ise 2.5 kat artma olduğunu söyleniyor. Çeşitli güç iyileşirmelerinin yapıldığı söylense de iPad Air 2’nin tam dolu batarya ile 10 saat kullanım ömrü sunması, eleştiriye açık bir konu.

iPhone 6 modellerinde gördüğümüz gibi yine 32GB depolama seçeneği kaldırılmış durumda. 16GB, 64GB ve 128GB dahili depolama alanları ile gelen iPad Air 2, yine 3 farklı renk seçeneği ile raflardaki yerini alacak. Uzay grisi, gümüş ve altın sarısı renklerde bir değişiklik yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.