Ana sayfa iOS iPhone 5s İle 4K Video Çekebilirsiniz!

iPhone 5s İle 4K Video Çekebilirsiniz!

PAYLAŞ

Apple’ın bir önceki nesil akıllı telefonu iPhone 5s ile 4K video çekebileceğinizi biliyor muydunuz? i4software isimli uygulama yapımcı firması tarafından App Store’da yayınlanan bir uygulama sayesinde normalde desteklenmeyen 4K çözünürlükte video çekmek mümkün oluyor. Ancak iPhone 5s ile 4K video çekmenin oldukça yüksek bir bedeli var. Çünkü söz konusu olan uygulama Apple’ın uygulama marketi olan App Store’un en pahalı uygulamalarından bir tanesi.

iPhone 5s’de 4K video çekilmesine olanak tanıyan uygulamanın ismi Vizzywig 4K. Şimdilik sadece iOS 7 sürümünü kullanan iPhone 5s cihazlarda kullanılabilen uygulama, iOS 8 ile ilk etapta çalışmayacak gibi görünüyor. Çünkü iOS 8 ile birlikte gelen yeni kamera özellikleri Vizzywig 4K’yi engelliyor.

Sadece 8 megapiksellik bir kameraya sahip olan iPhone 5s ile yalnızca bir uygulama desteği ile 4K çözünürlükte video çekmek, uygulama dünyasının ne denli geliştiğini bizlere gösteriyor.

Vizzywig 4K aslında kullanım sonunda size 4K çözünürlükte bir video çıktısı verse de iPhone 5s’in kamerasını çok farklı şekilde kullanıyor. Standart bir video çekme işleminin aksine uygulama, iPhone 5s’in kamerasının Burst Mode yani hızlı çekim modunu kullanıyor. Saniyede 24 fotoğraf çekerek aynı anda ses kaydı yapan uygulama, kendi içerisinde video düzenleme bölümüyle görüntü ve sesi birleştiriyor. Düzenleme alanında 1 saniye içerisindeki 24 karenin her bir karesini ayrı ayrı düzenleme imkanı sunan uygulama, aynı zamanda yine kendi içerisinde YouTube bölümünde 4K videonuzu direkt olarak YouTube’a yüklemenize olanak tanıyor.

Saniyede 72 MB’lık bir veri akışı ile 4K çözünürlükte videolar elde etmenizi sağlayan uygulama şimdilik sadece iOS 7 işletim sisteminde çalışıyor. Uygulamanın açıklamasında iOS 8 ile kullanılmaması öneriliyor. Çünkü iOS 8’in hızlı çekim modu ile iOS 7’nin hızlı çekim modu farklı çalışıyor.

Sadece 53.9 MB boyuta sahip olan uygulamanın işlevi oldukça büyük. Ancak ne derece verimli sonuçlar veriyor sorusu henüz cevapsız kalıyor. Çünkü uygulama yapımcısı tarafından yayınlanan örnek bir 4K video çıktısı hala yayınlanmadı. Son olarak asıl can alıcı noktaya gelelim. i4software tarafından yayınlanan Vizzywig 4K isimli uygulamanın fiyatı 999,99 $. Türk Lirası’na çevirdiğimizde neredeyse 2100 TL eden bu uygulama, App Store’da yer alan en pahalı uygulamalardan bir tanesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.