Ana sayfa Akıllı Telefon iPhone 6 Tüm Özelliklerin Listesi

iPhone 6 Tüm Özelliklerin Listesi

PAYLAŞ

9 Eylül tarihinde düzenlenen etkinlikle duyurulan yeni iPhone 6, beraberinde çok fazla soru işaretini de getirdi. Ekran boyutu, performansı, teknik özellikleri, fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi gibi yeni iPhone 6 hakkında tüm detayları bu haberimizde sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle Apple’ın bu sene 2 farklı iPhone modeli duyurduğunu belirtelim. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olarak isimlendirilen modelleri birbirinden ayıran en önemli fark ekran boyutları. iPhone 6’nın ekran boyutu 4.7″ iken iPhone 6 Plus modelinin ekran kartı ise 5.5″ ebatında. Şimdi gelelim diğer detaylara.

islemci-ekran-karti-performansi

Apple’ın yeni nesil akıllı telefonu iPhone 6’da Apple’ın A8 adını verdiği bir işlemci yer alıyor. Hatırlayacağınız üzere iPhone 5s modelinde de A7 isimli bir işlemci yer alıyordu. 64-bit mimarisine sahip olan Apple A8 işlemcisi içerisinde geçen yıldan tanıdığımız M8 yonga seti de yer alıyor. Bu yonga setini de bir önceki iPhone modelinde M7 olarak görmüştük. Apple M8 yonga seti işlemcinin üzerinden hareket sensörlerinin yükünü alıyor.

Yine geçen yıl olduğu gibi GPU ve RAM hakkında detaylı bilgiler paylaşılmadı. Ancak yine 1GB olduğunu varsayabiliriz. iPhone 6 piyasaya çıkana kadar bu detaylara tam olarak erişemeyeceğiz.

iphone-6-kamera-arayuzu

 

Gelelim iSight kameraya. Apple bu yıl da geçen yıl olduğu gibi megapiksel değeri olarak bir artışa gitmedi. iPhone 6’nın kamerası 8 megapiksel çözünürlüğe sahip. ƒ/2.2 diyafram değerine sahip olan iPhone 6 kamerasının algılayıcısı değişmiş durumda. Daha hızlı oto-fokus yapabilen yeni kamera 1080p yani Full HD çözünürlükte 60 fps çekim yapabiliyor. Yavaş çekim modu ise 720p çözünürlüğe sahip ve 240 fps olarak belirtiliyor. Apple, iPhone 6 kamerası için şimdiye kadar piyasaya çıkardığımız en iyi kamera olarak bahsediyor. Zamanlayıcı, otomatik yüz tanıma, HDR video, Time Laps ve Burst çekim modları, iPhone 6 kamerasının diğer yazılımsal özelliklerinden.

iphone-6-tasarim-ve-incelik

 

Tasarım ve çizgiler olarak Apple’ın radikal bir değişikliğe gittiğini söyleyebiliriz. Bir önceki modele göre daha ince olan iPhone 6, yuvarlatılmış köşelere sahip. Aslında Apple kullanıcıları bu tasarıma yabancı değil. Yeni iPhone 6, iPod Touch’lara oldukça benziyor. Tasarımı eleştirenler de var, beğenenlerde. Apple’ın ön sipariş rakamlarını göz önüne alacak olursak iPhone 6’nın satış rakamları iPhone 5s’i geçecek gibi duruyor.

6.9 mm kalınlık değeri ile önceki iPhone modeline göre 0.7 mm daha ince bir iPhone modeli görüyoruz. Yine 3 farklı renk seçeneği sunan Apple, iPhone 6’yı uzay grisi, gümüş ve altın sarısı renkleriyle satışa çıkaracak.

iphone-6-ekran-ozellikleri

 

iOS 8 işletim sistemiyle birlikte satılacak olan iPhone 6’nın en merak edilen yönü tabii ki ekranı. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi iPhone 6’nın kamerası 4.7″ boyuta sahip. Apple’ın yıllardır en çok eleştiri aldığı konulardan bir tanesi olan ekran boyutu yeni nesil iPhone’larda değiştirilmiş durumda. 1334 x 750 piksel çözünürlüğüne sahip olan iPhone 6’nın ekranı aynı zamanda 326 ppi değerine sahip. Retina HD olarak tanımlanan ekranın sadece boyutunun değiştirilmesi ve çözünürlüğün aynı kalması aslında donanımsal olarak bir değişiklik anlamına gelmiyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse iPhone 5s’den kalite anlamında farklı olacağını biz düşünmüyoruz. Nitekim büyüyen ekran boyutu, iPhone 5s ekranına göre keskinli kaybetmek demek oluyor. Ancak piksel yoğunluğunun artırılmasıyla bu kayıp önlenmiş görünüyor.

iphone-6-iphone-6-plus-dahili-pil

Pil konusu Apple dünyasının en büyük sorunu. Apple yine pil değeri konusunda detaylı bir açıklamada bulunmadı. Ancak iPhone 5s modeline göre daha iyi bir pil ömrü sunacağı söylendi. iPhone 5 ve iPhone 5s modelleri arasında pil gücü olarak neredeyse bir fark yoktu. Ancak burada büyüyen bir ekran ve artan donanım söz konusu. iPhone 6 ve iPhone 5 Plus modellerinde NFC artık mevcut. Tabii kullanım şekli ile ilgili olarak Apple ekosisteminde başka bir duyuru şimdilik yok.

iphone-6-oyun-oynanis

Gelelim fiyat ve çıkış tarihine. 26 Eylül’den itibaren ülkemizde satışa çıkacak olan iPhone 6, 2349 TL’den başlayan fiyatlarla raflardaki yerini alacak. 16GB, 64GB ve 128GB olmak üzere 3 farklı depolama alanı seçeneği sunan iPhone 6, dünya genelinde ise 2014 yılı sonuna kadar 118 ülkede satışa çıkartılacak. Amerika’da satışa çıkacağı tarih ise 19 Eylül olarak belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.