Ana sayfa Akıllı Telefon iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta Donma ve Takılma Şikayetleri Artıyor!

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta Donma ve Takılma Şikayetleri Artıyor!

PAYLAŞ

9 Eylül tarihinde duyurulduğundan beri gündeme sık sık gelen iPhone 6‘nın bu sefer ciddi bir problemi ortaya çıktı. Kullanıcılar tarafından belirtilen şikayetler giderek artmaya devam ediyor. Yüksek kapasiteli iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde görülen sorun, telefonun sürekli donması ve kapatıp açılırken takılma olarak belirtiliyor.

Oldukça ciddi bir problem gibi görülen bu durum 64GB depolama alanına sahip iPhone 6’larda ve 128GB depolama alanına sahip olan iPhone 6 Plus’larda görülüyor. Bir telefona göre oldukça fazla kapasite sunan bu modellerin içerisinde yer alan bellekte yaşanan bir problem sebebiyle telefonlar sürekli donuyor ve kapatıp açmak istediğinizde ise takılıyor.

iphone-6-bellek-sorunu-2

Sorununun sebebinin bellek kontrolcüsü olduğu tahmin ediliyor. Anobit isimli firma tarafından yapılan bellek kontrolcüsü TLC Nand yongaları kullanıyor. Kapasitenin yüksek olması sebebiyle TLC Nand kontrolcünün bu soruna sebep olduğu tahmin ediliyor. MLC Nand yongalarının kullanılmasıyla sorunun çözüleceği ileri sürülüyor.

Ancak tabii ki milyonlarca iPhone 6’nın satıldığını düşünürsek, artık mevcut telefonları düzeltmek için çok geç. Yazılımsal bir güncelleme ile sorunun sebep olduğu takılmalar ve donmalar engellenebilir mi önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Son olarak iPhone 6 inceleme videomuzun hazırlığını yaparken yani iPhone 6 64GB’ı kullanırken böyle bir sorunla karşılaşmadığımızı belirtelim. İncelememize Apple iPhone 6 İnceleme başlığından ulaşabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki bizim incelediğimiz telefon kutusundan yeni çıkmıştı ve içerisinde sadece test uygulamaları yüklüydü. Yani bu bellek problemi, bellek doldukça artıyor olabilir.

10 YORUMLAR

  1. interneteydim telefon bir anda kapandı açmaya çalıştım ekran kırmızı oldu ve acılmadı 1saat sonra zor acıldı ne yapmam lazım bana bir akıl verin olan benim parama oldu bilgilerinize sunarım her tarafa şikayet edicem vatan bigisayardan aldım

    • En son iOS 8.1.3 sürümü çıktı ona güncelleyin. Apple hala iPhone 6 ve iPhone 6 Plus sorunlarına çözüm getirmedi. Önümüzdeki dönemlerde büyük bir güncellemeyle bu sorunlar çözülecektir. Sabırlı olun.

  2. ben de 10 gün önce ıphone 6 plus aldım 16 gb 3-4 uygulama indirdim o kada hafızasının çoğu boş ama sürekli donuyor beyniyle mi ilgili garanti kapsamındayken değştirmeli miyim ilerde çöker mi yoksa yazılım güncellemesi mi yapmak gerek bilmiyorum :(

  3. Samsungtan donma probleminden kurtulalım derken ıphonenin gazabına geldik. 6 çok da iyi bi telefon değil. Samsung gibi olmuş çizgisinin dışında. Sanki ortaya bişey yapalım dermiş gibi.

  4. 2 ay önce 16 gb i6 plus aldım son 3-4 gündür donup duruyor kendı kendıne kapanıp açılıyor .

  5. Bende iphone 6 64 gb var 47 gb dolu şuan 36 tane uygulama açtım hiç kasılma olmadı takılmadı bir sorun yok ben çok memnunum belki o seri de sıkıntı var arkadaşımda da var oda çok memnun

  6. 2 ay oldu 6s plus alalı daha aldığım ilk hafta 2kez ufak ufak dondu ve geçenlerde yine dondu samsungdan vazgeçtiğim için pişmanlık duyuyorum biraz daha deneyip garantiye yollayacağım umarım değişim talebimi kabul ederler ??

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.