Ana sayfa Apple iPhone 6’nın Maliyeti ve Apple’ın Kar Marjı Hesaplandı

iPhone 6’nın Maliyeti ve Apple’ın Kar Marjı Hesaplandı

PAYLAŞ

IHS isimli araştırma şirketi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin parça maliyetlerini açıkladı. Her yıl olduğu gibi yine bu yılda rakamlar şaşırtıcı. 649 Dolardan başlayan fiyatlarla satılan iPhone 6 modelinin maliyeti sadece 200 Amerikan Doları. iPhone 6 Plus modelinin parça maliyeti ise 216 Dolar olarak belirtiliyor. Cihazı meydana getiren tüm parçaların fiyatını üretici bazında hesaplayıp toplayan IHS’nin açıkladığı rakamlara Ar-Ge süreci dahil değil. Yani bir başka deyişle bu parçaları alıp birbirine bağlayarak bir iPhone üretmeniz pek olası değil.

Maliyetin içerisindeki en büyük kalem her zaman olduğu gibi yine ekran. iPhone 6’nın 4.7″ boyutundaki ekranı 45 Dolara mal oluyor. iPhone 6 Plus modelinin 5.5″ büyüklüğündeki ekranı ise 52.50 Dolara mal oluyor. En az maliyete sahip olan işlemlerden bir tanesi ise montaj ve işçilik. Apple her bir iPhone 6 modelinin montaj ve işçiliğine sadece 4 Dolar harcıyor. iPhone 6 Plus modelinin montaj ve işçilik ücreti ise 4.5 Dolar seviyesinde.

Bir başka önemli konu ise depolama alanı. 16GB ve 128GB depolama alanı arasında Apple’a maliyet farkı sadece 47 Dolar. Ancak satış fiyatı olarak 128GB dahili depolama alanına sahip olan modeller çok daha yüksek bir farkla müşteri ile buluşuyor. Yani bu demek oluyorki, daha yüksek kapasiteli hafızaya sahip olan iPhone 6 modelleri, Apple’a daha çok kar getiriyor.

Bir önceki modellere göre oldukça yüksek bir performans vaad eden Apple’ın A8 işlemcisi ve M8 sensörünün toplam maliyeti ise sadece 20 Dolar.

Sonuç olarak Apple’ın 16GB dahili depolama alanına sahip bir iPhone 6 modelindeki kar marjı %69 olarak ortaya çıkıyor. Merak edenler için piyasaya çıkan ilk iPhone modelindeki kar marjının %55 olduğunu belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.