Ana sayfa Akıllı Telefon iPhone 6s’in İlk Teknik Özellik Söylentileri

iPhone 6s’in İlk Teknik Özellik Söylentileri

PAYLAŞ

iPhone 6 satışlarının doygunluğa ulaşmasıyla iPhone 6s teknik özellikleri gündeme gelmeye başladı. iPhone 6s’in RAM miktarının değişeceği söylentileri dün ortaya çıktı. İddialara doğruysa iPhone 6s 2 GB RAM kullanan ilk iPhone modeli olacak. Bu haber doğruysa Apple, bazı eleştirilerden kurtulmuş olacak.

iPhone 5 ve sonrasında çıkan tüm iPhone modellerinde 1 GB RAM kullanılması sürekli eleştiriliyordu ancak dün ortaya çıkan bir habere göre sıradaki iPhone modeli olan iPhone 6s, 2 GB RAM kullanacak. iPhone 6s modeli için 3 farklı bellek üreticisi birlikte çalışacak. Bu bellek üreticileri Hynix, Samsung ve Micron-Elpida olacak. iPhone 6s RAM‘lerini sırasıyla %50, %30 ve %20 oranlarında paylaşarak üretecekler. LPDDR3 RAM kullanan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un aksine iPhone 6s modeli LPDDR4 RAM kullanacak. %35 daha pahalı olan LPDDR4 RAM’ler şimdiye kadar yeteri kadar üretilemiyordu. Hem daha pahalı olması hem de daha az sayıda üretilmesi sebebiyle şimdiye kadar tercih edilmemişti ancak 2015 yılında duyurulacak olan iPhone 6s için kollar sıvandı.

Şimdiye kadar piyasaya çıkan tüm iPhone modellerinin RAM (bellek) özelliklerini aşağıda görebilirsiniz.

iphone-ram-bellek-miktarlari-ve-ozellikleri

iPhone 6s modelinde kullanılacak olan yeni LPDDR4 bellekler, eski LPDDR3 belleklere göre 2 kat daha hızlı. Güç tüketimi konusunda ise eski belleklerle aynı tüketim verilerine sahip. LPDDR4 belleklerin yeni Apple işlemcisiyle çalışacağını düşündüğümüzde, iPhone 6s modeli çok ciddi hız farkına sahip olacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.