Ana sayfa Akıllı Telefon iPhone Home Tuşu Artık Joystick Olarak da Kullanılacak!

iPhone Home Tuşu Artık Joystick Olarak da Kullanılacak!

PAYLAŞ

Apple telefonların temel fonksiyonu olan Home tuşuna gelecek yeni özellik iOS oyuncularını heyecanlandıracak. Home tuşunu joystick’e çevirmek için patent alan Apple, görünen o ki bu tuşu geliştirmek için çalışıyor ve artık oyunlarda joystick olarak da kullanılabilecek.

İlk etapta sadece basit bir ana ekrana dönüş tuşu olarak işlev gören bu tuş, iPhone 5s modeliyle birlikte parmak izi okuma teknolojisiyle birleşmişti. Touch ID adı verilen bu teknoloji ile artık iPhone kullanırken şifre girme çilesi sona erdi. 2014 yılında ise Touch ID, iPad’e gelerek tablet bilgisayarda parmak izi deneyimi sağlamış oldu. Şimdi ise bu tuşa yeni bir özellik gündeme geldi. İlk etapta standart işlevini yerini getirecek olan tuş, bir şekilde açılacak ve oyun butonuna dönüşecek. Bu şekilde oyun deneyimi daha üst seviyelere taşınacak. Yapılan patent başvurusuyla ilgili hazırlanan görseli aşağıda bulabilirsiniz.

iphone-home-tusu-joystick-oluyor

Hayır, şaka yapmıyoruz. Firmanın yayınladığı son patent görsellerine göre Home tuşunun ikinci bir modu daha bulunacak ve bu modda tuş yukarı doğru çıkarak tıpkı bir joystick’e dönüşecek. Tabii ki bunun da gerçekleşmesi hâlinde birçok avantajı bulunuyor. Örneğin artık parmaklarımız ekranın büyük bir kısmını kaplamayacak ve daha iyi bir oyun tecrübesi yaşayacağız.

Üstelik bu sayede oyun geliştiricisi şirketler de rahat ederek daha başarılı ve basit arayüzler hazırlayabilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.