Ana sayfa Rehber iPhone’da “Geri Almak İçin Salla” Özelliği Nasıl Kapatılır?

iPhone’da “Geri Almak İçin Salla” Özelliği Nasıl Kapatılır?

PAYLAŞ

Apple, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda dünyanın en çok kazanan teknoloji firması ünvanını da taşıyor. Apple’a bu ünvanı başta akıllı telefon pazarını kasıp kavuran akıllı telefonu iPhone, hemen ardından da iş ve okul gibi mekanlarda rahat ve kolay kullanımı nedeniyle teknoloji meraklısı kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen iMac bilgisayarlar kazandırdı.

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde bir dönemler masamıza bile sığmayan cihazların cebimize kadar girdiğini ve tüm bu gelişmelerin 10 yıl gibi kısa bir süre içinde yaşandığını düşünürsek insanoğlunun teknoloji ayak uydurmakta zorlanmasına şaşırmamak gerekir. Hemen hemen her üretici her yeni akıllı cihazında en yeni teknolojilere yer veriyor. Apple’da bu üreticiler arasına adına yazdırmış durumda.

Bu yazımızda sizlere iPhone, iPod Touch ve iPad cihazlarda yer alan “Geri Almak İçin Salla” özelliğini nasıl devredışı bırakacağınızı anlatacağız. İlk olarak sizlere bu özelliğin ne işe yaradığını anlatalım.

Geri Almak İçin Salla Özelliği Ne İşe Yarar?

iPhone, iPod Touch ve iPad cihazlarda bulunan bu özelliğin iOS 9 ile gelen bir özellik olmadığını, daha önceki iOS sürümlerinde de yer aldığını hatırlatım. Özelliğin işlevinden bahsetmek gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz; Geri Almak İçin Salla özelliği, OS X’teki Command (⌘) – Z ile eşdeğer bir kısayoldur. Bu kısayol yardımıyla yazmakta olduğumuz yazılarda ve diğer eylemlerde geriye alma işlemi yapabiliyoruz. Oldukça kullanışlı bir özellik olmasına rağmen biraz da olsa yorucu ve kullanım alanı dar olan bu özelliğin ilerleyen zamanlarda yeni iOS sürümleri ile geliştirileceğini umuyoruz.

Bu özelliğin etkin olduğu zamanlarda telefonunuzu salladığınız zaman karşınıza özelliğin adı ile birlikte yapılacak geri alma işleminin adı ve iki seçenek geliyor. “Vazgeç” ve “Geri Al” metinlerinden oluşan bu iki seçenek arasından hangi işlemi yapmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Eğer istemediğiniz bir anda bu özellik karşınıza çıkıyorsa bu özelliği kapatmak için yapmanız gerekenler çok basit. İşte uygulamanız gereken adımlar;

iPhone’da “Geri Almak İçin Salla” Özelliği Nasıl Kapatılır?
  1. İlk olarak cihazınızın Ayarlar bölümüne giriniz.
  2. Hemen ardından Genel > Erişilebilirlik yolunu takip edin.
  3. Erişilebilirlik bölümünde yer alan “Geri Almak İçin Salla” seçeneğine dokunarak bu özelliği açabilir veya kapatabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.