Ana sayfa Soru - Cevap iPhone’umda Neden FaceTime Yok?

iPhone’umda Neden FaceTime Yok?

PAYLAŞ

Bu Soru-Cevap yazımızda başlıktan da görebileceğiniz gibi bazı iPhone, iPad ve iPod cihazlarda neden FaceTime uygulamasının olmadığından bahsedeceğiz. FaceTime, Apple’ın kendi cihazlarında iMessage ile birlikte diğer Apple cihazların iletişim sağlamasına yarayan bir uygulama. İlk olarak iPhone 4’te karşımıza çıktı.

FaceTime, görüntülü olarak Apple kullanıcılarının kendi aralarında internet üzerinden ücretsiz olarak görüşme yapılmasını sağlıyor. iMessage ise yine aynı şekile internet üzerinden ve ücretsiz olarak ancak sadece mesajlaşmaya yarıyor.

Konumuz ise bazı Apple cihazlarında FaceTime uygulamasının olmaması. Bunun sebebi aslında oldukça ironik bir durum. Ülkemizdeki iPhone fiyatları malum. Özellikle son aylarda döviz kurunun yükselmesi sebebiyle dünya genelinde 700-800 aralığında satılan iPhone’un en üst düzey modeli ülkemizdeki vergiler ile 2.000 TL sınırını çok aştı. Bu sebeple Türkiye içersinde yurtdışından cihaz alımına olan talep son yıllarda fazlasıyla arttı.

Suudi Arabistan’tan alınan cihazlarda karşılaşılan FaceTime sorununun sebebi Suudi Arabistan hükümeti. Çünkü o bölgede görüntülü görüşme dinen uygun görülmüyor. Bu yüzden Apple, o bölgede satışa sunulacak ürünlerde FaceTime hizmetini cihazlarından kaldırıp satıyor. Bu konu hakkında çok fazla kaynak olmadığı için de kimi kullanıcılar hayal kırıklığına uğruyor.

Eğer yeni bir Apple ürününü yurtdışından satın alacaksanız ve FaceTime sizin için önemliyse buradaki sayfayı ziyaret edip, satın alacağınız ülkede Apple FaceTime desteği veriyor mu kontrol edebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. sudi menşeiyle alınmış bir ipone 5 sahibiyim facetime yüklemek için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.