Ana sayfa Soru - Cevap IPS Ekran Nedir?

IPS Ekran Nedir?

PAYLAŞ

Akıllı telefon tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte günlük hayatımıza giren IPS ekran teknolojisi, yeni bir mobil cihaz satın alırken önemli satın alma kriterlerinden bir tanesi oluveriyor. Peki IPS ekranın diğer ekran panellerinden farkı ne? Bu yazımızda IPS ekranın ne işe yaradığını ve diğer ekran panellerinden farklarını inceleyeceğiz. Öncelikle açılımından bahsedelim. IPS ekranın açılımı In-plane switching şeklinde. Açılım herhangi bir şey ifade etmesede aslında görüntü olarak önemli farklara sahip.

IPS ekran sadece mobil cihazlara özel bir ekran teknolojisi değil. Mobil cihazların bu denli yaygınlaşmasından önce profesyonel monitörlerde zaten kullanıyordu. Tasarım sektörünün vazgeçilmezi olan IPS panelli ekranlar günümüzde de mevcut ve fiyatları genellikle TFT LCD ekranlara göre daha yüksek seviyelerde.

IPS ekranın en önemli özelliği görüş açısı. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda farklı açılardan ekrana bakıldığında renklerdeki değişim ve sapmayı hepimiz biliyoruz. Oldukça dar bir görüş açısına sahip olan LCD ekranlara göre IPS ekran devasa bir görüş açısına sahip. Kalitesine göre değişiklik göstermekle birlikte IPS ekranın görüş açısı 178 derecedir. Yani ekrana 178 dereceye kadar baktığınız her açıda renkleri doğru bir şekilde görebilirsiniz. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Standart ve yaygın TFT LCD ekranlarda bir pikseli besleyen sadece 1 adet transistör bulunuyor. IPS ekran panellerinde ise her bir pikseli 2 transistör destekliyor. Fazladan eklenen bu transistör farklı açılardaki renk kaybını önlüyor ve her açıda en doğru renk deneyimini sağlıyor.

Standart ekranlarda renk derinliği 6 bit iken, IPS ekranlarda renk derinliği 8 bit değerindedir. Farklı açılarda aynı renkleri göstermenin yanı sıra IPS ekran teknolojisi güneş ışığı altında daha belirgin çalışmaktadır. Ayrıca enerji tasarrufu konusunda da standart LCD ekranlara göre daha başarılıdır.

Mobil sektörde ilk olarak Apple tarafından kullanılan IPS ekran teknolojisi, günümüzde çoğu mobil cihaz üreticisi tarafından kullanılmaktadır. Bu denli yaygınlaşmanın neticesinde gelişen teknolojiyle birlikte IPS ekran panellerinin fiyatları ucuzlamıştır. Bu sebeple artık daha yaygın bir kullanım oranına sahiptir.

Monitörümün IPS Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aslında oldukça kolay. Önünüzdeki ekrana sağ, sol, yukarı ve aşağıdan farklı açılarla bakarak renk değişimlerini görmeye çalışın. Hangi açıdan bakarsanız bakın herhangi bir renk değişimi olmuyorsa, ekranınız IPS ekran teknolojisine sahiptir. Şayet bir renk değişimi oluyorsa, ekrandaki görüntünün anlaşılabilmesi zorlaşıyorsa, o zaman ekranınız IPS ekran değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.