Ana sayfa Drone Kayıtsız Dronelara Ceza Kesilecek!

Kayıtsız Dronelara Ceza Kesilecek!

PAYLAŞ

Tüm dünya da yaygın hale gelen Drone kullanımı konusunda ülkemizde bazı adımlar atılıyor. Artık Kayıtsız Dronelara Ceza Kesilecek! 

Ülkemizin Sivil Havacılık Genel müdürlüğünce hazırlanan talimat taslağında, kayıtsız Drone’lara ceza verileceği açıklanmıştı. Bugünden itibaren cihazını kayıt ettirmeyen Drone sahiplerine büyük miktarlarda cezalar kesilebilecek. Detaylar Haberimizde.

Her geçen gün kullanımı artan Drone’lar artık kayıtsız şekilde uçamayacak. Özellikle de bazı dronelar fiyatları ve özellikle göz dolduruyor. Her gün binlerce insan tarafından alınan Drone’lar bugünden itibaren devlet yönetimi altına giriyor. Bir yandan zevk diğer yandan video çekme işlevlerinde kullanılan Drone’ları artık kafanıza göre uçuramayacaksınız. İlk yapılan Drone’dan bu yana izinsiz olarak istenilen yerde kullanılabiliyordu. Ancak çekilen görüntülerin insan özgürlüklerine aykırı durumda olduğu için yetkililer duruma el atmıştı.

Kayıtsız Dronelara Ceza Kesilecek!

Verilen sürenin bugün dolması ile beraber artık her cihaza ayrı bir kayıt yaptırmanız gerekecek. İlk düzenlemeler sizlerinde tahmin ettiğiniz gibi Sivil Havacılık tarafından yapıldı. Geçtiğimiz aylarda Drone’ların kullanılabilir alanları konusunda bir genelge yayınlanmıştı. İHA artık izinsiz kullanılan hava araçlarını kayıt altına alacak. Sivil Havacılık Genel müdürlüğünden yayınlanan talebe göre artık Drone’lar belirlenen süreye kadar tescil edilecek ayrıca cihazı sisteme de kayıt ettirmeniz gerekecek.

Aksi takdirde cihazlara el konulacak ve para cezası uygulanacak. Bugün itibari ile izinsiz olarak Drone kullanan insanlar yakalanarak cihaza el konulacak ve 17 bin TL ye kadar cezai işlem yapılacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği sınıra göre 500 gram ila 25 kilogram arasındaki Drone’lar İHA kullanıcısı tarafından sisteme kayıt ettirilecek.

25 Kilogram’ın üstündekiler ise tescil işlemi yapmak zorunda kalacak. Kayıt işlevini yaptırdıkdan sonra size özel bir kimlik verilecek. Verilen kimlik ile Dronelarınızı rahat rahat uçurabileceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.