Ana sayfa Donanım Diskler Kendini İmha Edebilen Disk Satışa Çıktı

Kendini İmha Edebilen Disk Satışa Çıktı

PAYLAŞ

Yıllardır filmlerde gördüğümüz kendini imha eden bilgisayar parçaları artık gerçek oldu. Bir İngiliz firması olan SecureDrives tarafından piyasaya sürülen ürün, kendi kendini imha edebiliyor.

SecureDrivers Autothysis128s ve Autothysis128t olarak isimlendirilen ürün aslında bir SSD disk. 128GB depolama alanı sunan bu ürün oldukça sağlam bir gövdeye sahip. İçerisinde ise bir SSD disk bulunuyor. Buraya kadar her şey normal. Söz konusu disklerin erişimi için bir adet kumanda mevcut. Bu kumanda dokunmatik ekrana sahip. Ve bu ekrandan doğru PIN kodunu girdiğinizde disklere erişebiliyorsunuz. Ancak yanlış PIN kodu girdiğinizde ise işler çok farklı bir boyut alıyor.

kendini-imha-eden-disk-2

Eğer kurmandadan yanlış PIN kodu girerseniz, diskin içerisindeki hafıza devreleri yani flash yongalar ile bu yongaların kontrolcüsü kendini kırıyor. Bu sayede içerideki verilerin kurtarılması imkansız hale geliyor.

Ancak sadece yanlış şifrede değil, dilerseniz uzaktan da disklerin kendini imha etmesini sağlayabiliyorsunuz. Cihazın kumandasına bir SIM kart alıp, uzaktan kendi cep telefonunuzla kumandaya SMS yollayarak da disklerin imha olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca diske dışarıdan bir müdahale de söz konusu değil. Disk sökülmeye başlanırsa yine hızlı bir şekilde içerideki devreler kırılıyor. Son bir senaryoda şöyle ; eğer kumanda ile diskin bağlantısı koparsa disk yine kendi kendini imha ediyor.

kendini-imha-eden-disk-3

Gelelim bu ürünün fiyatına. SecureDrives’ın bu ürünü 1560 dolardan başlıyor. Sadece diski almakla bitmiyor bir de kumandayı satın almanız gerek. Kumanda ise yaklaşık 180 dolar. Tabii bu maliyetlere birde kumandanın içine takılacak olan SIM kartın operatör ücreti ekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.