Ana sayfa Soru - Cevap Kickstarter Nedir? Kickstarter Nasıl Çalışır?

Kickstarter Nedir? Kickstarter Nasıl Çalışır?

PAYLAŞ

Bir projeniz var ama projenizi gerçekleştirmek için yeterli miktarda ödeneğiniz yok mu? Temin edebileceğiniz bir ortam mı arıyorsunuz? Kickstarter imdadınıza yetişebilir. Kickstarter, hayatımızı değiştirmeye yönelik projeler için sermaye toplanmasına yönelik oluşturulmuş bir platformdur. Bir projeniz var ve sermaye gereksinimi duyuyorsanız bu sizin için bir şans olabilir.

Sistem şu şekilde işliyor. Projenizi tanıtıcı materyaller hazırladıktan sonra Kickstarter sitesine girip ön elemeden geçmesi için postalıyorsunuz. Eğer ön elemeden geçerse projeniz bir umut var ise sistemde yayınlanıyor. Sistemde yayınlandıktan sonra doksan günlük bir zaman dilimi içerisinde beklediğiniz yatırım miktarının toplanması gerekiyor ki hayallerinizi gerçekleştirebilesiniz. Eğer ki toplanmazsa kısmı da şu şekilde. Projeniz için ihtiyacınız olan miktar yüz bin dolar olsun. Bu zaman içerisinde elli bin dolar para toplandı ama daha hedefe ulaşılamadı. Kickstarter hedefiniz olan miktarı yakalayana kadar kefillerin sizin için yaptığı bağışı hesaplarından çekmiyor. Bu kişilere kefil denmesinin sebebi de bu çünkü proje istenen parayı toplayamazsa hesaplarda işlem yapılmıyor.

kickstarter-nedir-ne-ise-yarar

Kickstarter hangi alanlarda destek sağlıyor?

Projenizin belli bir kategoriye girmesi gerektiği için aslında bu alanları yazıyorum. Sanat, komedi, el becerileri, dans, tasarım, moda, film ve video, yemek, oyun, gazetecilik, müzik, fotoğrafçılık, yayıncılık, teknoloji ve tiyatro aslında hayatın her alanında bir kategorileri mevcut. İnternet sitelerini ziyaret ettiğiniz zaman sizde çok rahat anlayabileceksiniz.

Kickstarter’a proje gönderebilir miyim?

Kickstarter’a proje gönderebilmeniz için ABD,  Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, İngiltere veya Hollanda’da yaşıyor olmanız gerekiyor. Bu ülkelerin her hangi birinde banka hesabınızın olması şarttır. Sonrasında projenizi gönderebilirsiniz. Bunu konuyu da tanıdığınız birileri yardımıyla halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Son olarak sistem bizim için yardım topluyor ama bu sitenin bundan karı nedir? Sisteme her yüklenen hedefine ulaşmış projeden %5lik bir kısım kesiliyor. Tabi bu durum sadece projeniz istenen miktarı yakalamış hedefine ulaşmış ise yapılıyor. Bunun dışında ekstra bir ücret alınmıyor.

Eğer sizinde inandığınız bir projeniz varsa şansınızı denemenizde fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.