Ana sayfa Bilim Laboratuvar Ortamında Sentetik Kan Devri!

Laboratuvar Ortamında Sentetik Kan Devri!

PAYLAŞ

Kan bağışının hayat kurtardığını ve ameliyat esnasında insan vücudunun sürekli kan kaybettiği durumlar oluyor ve bunun sonucunda bir hasta için yüzlerce litre kan ameliyat esnasında kullanıldığı zamanlar oluyor. İngiliz Ulusal Sağlık Servisi ( NHS ) son açıklamalarına göre laboratuvarda sentetik kan üretim devrine yaklaştıklarını ve bu konu üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Çalışmalarının 2017 yılında meyve vermesinin beklendiğini de açıklamasına ekledi. Bu işlemin detaylarına ve ne kadar karmaşık bir yapısı olduğuna şöyle göz atalım.

web-blood-graphic-2

 

Çocuk doğmadan önceki anne tarafından çocuğa verilen kök hücreler bir ortamda izoloe edilecek ve annenin de kök hücreleri çıkarılacak. Aynı kültür ortamında büyümeye bırakılacak olan kök hücreler besinlerle beslenecek ve tahminlerimce nükleon boyutunda deneyler olacak. Son olarak ise besinler bittiğinde ve kültür ortamında gelişen kök hücre sentetik kan oluşturacak.

Ciddi ve önemli bir gelişme olan sentetik kan üretiminin yakından takipçisi olacağımıza emin olabilirsiniz. Sağlık alanında bu tarz yenilikçi gelişmeleri, deneyleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.