Ana sayfa Akıllı Telefon LG G5 Alınır mı? LG G4 ile LG G5 Farkları Neler

LG G5 Alınır mı? LG G4 ile LG G5 Farkları Neler

PAYLAŞ

2016 yılına girmemiz ile beraber akıllı telefon savaşları da başlamış oldu. Bu yazımızda LG G5 Alınır mı?  LG G4 ile LG G5 Farkları Neler sorularını yanıtlıyoruz.

LG’nin merakla beklenen akıllı telefonu LG G5 nihayet karşımıza çıktı ! Mobil cihazlar arasındaki Akıllı Telefon savaşlarına, bir yeni model daha eklenmiş oldu. Mobil dünya konferansında kullanıcıların karşısına çıkan LG G5, daha öncesinde sizlerle paylaştığımız görüntülerdeki tasarım ile karşımıza çıktı. Aslında sızdırılan birçok özellik ve görüntü, gerçek LG G5‘e aitti, ancak mobil dünya konferansı ile beraber bu sızıntılar da doğrulanmış oldu. Şimdi dilerseniz, 2016 yılının en çok merak edilen Akıllı telefonlarından LG G5’in tasarım ve teknik özelliklerini incelediğimiz yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

DEV KAPIŞMA ! LG G5 Alınır mı?  LG G4 ile LG G5 Farkları Neler

Aslında 2 cihazı aynı kefeye koymak bile gerçekten saçma olacaktır diye düşünüyorum. Lakin aralarında 1 sene var ve teknolojik düzen içerisinde 1 senede birçok yenilik akıllı telefonlara getiriliyor. Öncelikle Tasarım konusundan başlayarak, 2 cihaz arasındaki farklılıkları sizlerle paylaşacağım. Böylelikle son olarak da hangi cihazı almamız gerektiğini cevaplayalım.

Tasarım : Tasarım konusunda LG büyük bir devrim gerçekleştirdi. Daha önceki tasarımın kenarları sivri iken, bu tasarımda tamamen oval metal tasarım karşımıza çıktı. Böylelikle LG G4 satın alan kullanıcıların en çok şikayetçi olduğu, kasa problemi de ortadan kalktı. Metal gövdeli tasarım LG G5’i oldukça zarif gösteriyor.

LG G5 tasarım

Ekran : LG G3 ve LG G4’te 5.5″ Ekran bulunuyordu. Ancak tasarımın değiştirilmesi ve kasaya uyması adına erkanda yenilik yapıldı ve LG G5’in ekran boyutu 5.3 inç’e düşürüldü. 0.2 inç oynayan ekran boyutu, büyük ekrana alışmayanları pekte etkilemez, hatta 0.2″ fark olduğu bariz bir şekide belli bile olmayacaktır. LG G5’in tasarımından dolayı ekran küçültüldü. Ancak ben ille de büyük ekran isterim diyenler olursa da LG G4 satın alabilir.

Kamera : LG G4’ün kamerası 16 MP ile karşımıza çıkmıştı. Ancak yeni yapılan lansman ile beraber kullanıcıların karşısına 2 adet arka kamerası bulunan yeni LG G5 çıktı. Kamera sensöründe ufak tefek değişiklikler var. Ancak çift kamera dışında bariz bir fark yok aslında. LG G4’te tek arka kamera bulunurken, LG G5’te çift arka kamera var. Kameralardan birisi geniş açı çekim yapmanızı sağlıyor. Ben geniş açı çekmeyi severim ! diyorsanız LG G5’teki çift kamera işinizi görücektir. Ancak normal kamera olsun kardeş, ne gerek var fantezilere derseniz de LG G4’te tek kamera olduğunu tekrar hatırlatalım.

Batarya : Batarya konusunda birçok kişi yanılgıya düşmüş bile ! LG G4’te fazla mAh değerine sahip bir batarya olabilir. Ancak lansmanda da tanıtıldığı üzere, bataryanın düşük kapasiteye sahip olması, cihazın pil ömrünün az olduğu anlamın gelmez. LG G5, 2800 mAh batarya ile oldukça iddialı. LG G4 tam kullanımda 1 günü zor buluyorken, LG G5 ile beraber tam kullanımda 1 günü rahat bir şekilde çıkarabileceksiniz. + olarak 1 günlük kullanımda Always on Display özelliğinin de açık kaldığını unutmayalım lütfen.

LG G5 always on

İşlemci : LG G4’te Snapdragon 808 işlemci kullanılmıştı. 1.8 Ghz’a kadar çıkan bu işlemci hem ısınma sorununa hemde donma sorununa neden oluyordu. LG hatalarından ders aldı ve G5 ile beraber Qualcomm’un en yeni ve en güçlü işlemcilerinden olan Snapdragon 820’yi kullandı. Snapdragon 820 ile işlemci 2.0 Ghz hızına çıkabilecek. Böylelikle LG G5’in işlemcisinin her anlamda G4’ten iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bellek (Ram) : LG G3 modelinden bu yana 3 GB Ram ile devam ediyordu. Ancak hem güçlü işlemci kullanması, hemde kullanıcılarının hız anlamında rahat etmesini isteyen firma, G5’te tam 4 GB Ram ile karşımıza çıktı. Özellikle oyun oynayanlar, internette fazla fazla sekme açanlar, cihazı ısınmadan, kasmadan kullanabilecek. LG G5’te RAM’in daha fazla olması ve arayüzdeki yenilikler ile cihazın daha stabil çalışabileceğini düşündüğümden dolayı eğer 2-3 sene fazla kullanayım diyorsanız G5 daha ideal diye düşünüyorum.

Performans : Daha güçlü bir işlemci, daha fazla RAM ve arayüzde yapılan değişikliklerden dolayı şüphesiz ki LG G5, G4’e göre daha hızlı çalışacak. Lakin bunun en temel sebeplerinden bir tanesi işlemci ve ram iken diğeri ise, arayüzün sade bir hale getirilmesi. Menü’nün kaldırılması ve daha stabil bir arayüz getirilmesi, LG G5’i performans anlamında oldukça fazla etkileyecektir. Bu durumda, performans galibi de LG G5 oluyor.

Fiyat : En merak edilen sorulardan biriside LG G5 fiyatı ne olucak ? sorusu. Bu sorunun cevabını hemen verelim. Biliyorsunuz ki geçen sene tanıtılan LG G4 $499 fiyat etiketiyle karşımıza çıkmıştı. LG G5’inde 499 dolar civarında olacağı bekleniyor.

Detaylı bir LG G4 ve LG G5 Karşılaştırmasından sonra, eğer ki güncel bir cihaz almak ve daha hızlı bir cihaz istiyorsanız, LG G5 tavsiye ederim. Kameranın çift kamera olması, ram’inin arttırılması, İşlemcinin daha hızlı olması ve arayüzündeki sadelik beni LG G5 almanın daha mantıklı olduğu yönüne sürüklüyor. Yukarıdaki maddeleri tek tek okuyup, ben hangi cihazı almalıyım diye düşünürseniz, LG G4 ile LG G5 Farkları Neler sorusunun ve hangi cihazı alacağınızın cevabını da vermiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.