Ana sayfa Donanım Mac’in 30. Yaş Gününe Özel Video

Mac’in 30. Yaş Gününe Özel Video

PAYLAŞ

İçerisinde bulunduğumuz dönemde mobil cihazları ile daha çok tanınan Apple’ı aslında bugünlere getiren yapı taşlarından bir tanesi tabii ki Macintosh oldu. Steve Jobs’ın sunumuyla 24 Ocak 1984 yılında tanıtılan Macintosh, kendi dönemi için çığır açan özelliklere sahipti. Portatif, renkli ekran ve grafiksel kullanıcı arayüzünün yer aldığı ilk Macintosh’un barındırdığı özellikler ve edindiği vizyon bugünün adeta mimarisi.

Macintosh piyasaya çıktığı dönemde piyasada farklı bilgisyar markaları zaten vardı. IBM o dönemde bilgisayar denilince akla ilk gelen markaydı. Ancak ağırlıklı olarak iş dünyası üzerinde duran IBM ve onun oldukça büyük bilgisayarları, son kullanıcıya hitap etmiyordu.

Macintosh’un belki de en önemli tarafı kullanıcılarda “bilgisayarlar evde de olmalı” bilincini oluşturmasıydı. Macintosh, kendi dönemi içerisinde her yönüyle en makul kişisel bilgisayardı.

Apple’da ilk bilgisayarı Macintosh’u unutmadı ve Macintosh’un 30. yılına bir video yayınladı. Henüz oldukça yeni olan bu videoyu Türkiye’de ilk yayınlardan sitelerden bir tanesiyiz. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.