Ana sayfa Bilim Oturduğunuz Yerden 360 derece Mars Turu Yapın

Oturduğunuz Yerden 360 derece Mars Turu Yapın

PAYLAŞ

Nasa’nın marsa gönderdiği robotu Curiosity Mars Rover’un selfie çektiği haberini ŞURADA yayınladık. Şimdi de robot aracılığıyla 360 derecelik video yayınlandı.

Nasa’nın Mars ile ilgilia araştırmalarının en büyüğü, Curiosity isimli, Türkçesi Merak olan robotun Marsa gönderilmesiydi. Mars’ta analizler yapan ve Marsta
fotoğraf çekip bunu dünyaya gönderen robot, kısa zaman sonunda Mars hakkında önemli bilgiler verdi. Araştırmaların devam ettiği gezegende, birçok sorunun cevabı bulundu.
Tüm bunların yanı sıra, robotun en önemli özelliklerinden bir tanesi de, oldukça fazla sayıda kameraya sahip olmasıydı. Bu robot 360 derecelik açıya sahip fotoğraflar da çekebilmekte. NASA’ya en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Mars’ın yüzeyinin tam olarak nasıl olduğuydu. Facebook üzerinden paylaşılan 360 derecelik video, bu soruya da cevabını vermiş oldu. Aşağıdaki video ile facebook üzerinden sanal tur yapabilirsiniz ;

This is a neat 360 video from the surface of Mars. You can look around like you’re actually on the planet.NASA produced it by stitching together photos taken by NASA’s Curiosity Mars Rover, using technology created by the 360 video team at Facebook. This is just the beginning of what we can do with virtual reality and 360 video. Pretty amazing.

Posted by Mark Zuckerberg on 31 Ocak 2016 Pazar

Videoyu her ne kadar yüksek çözünürlük olarak ayarlasanız da, Nasa ve Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg’in düzenlemesinden sonra videonun çok net olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Mars’a gitmiş kadar olabileceğiniz söyleyebiliriz. Chrome kullanıcılarının bazılarında bu video muhtemelen oynatılamayacak. Ancak videoyu oynatmanın ve tam olarak 360’nin tadına varmak için, Mobil versiyonla videoyu izlemeniz. Lakin, parmağınızı sağa sola vs. götürerek Mars hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu gelişmeyi : “Bu 360 derecelik video henüz sanal gerçekçiliğin başlangıcı ! Mars oldukça muhteşem !” sözleriyle paylaştı. Sanal gerçeklik hakkında Facebook’un çalışmaları olduğunu biliyoruz. Aslına bakarsak Facebook’un Nasa ile bu denli bir projede yer alması, Önümüzde ki yıllarda gezegenlerde de Sanal Gerçekliğin tadına varacağımızın haberini veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.