Ana sayfa Marstan Mars’ta Yeni Bulunan Buz Kütlesiyle Tarım Yapılabilecek!

Mars’ta Yeni Bulunan Buz Kütlesiyle Tarım Yapılabilecek!

PAYLAŞ
Mars’ta Yeni Bulunan Buz Kütlesiyle Tarım Yapılabilecek!

Mars analizleri devam edilirken büyük bir müjde NASA tarafından verildi. Araştırmalara göre Mars’ta Yeni Bulunan Buz Kütlesiyle Tarım Yapılabilecek!

NASA tarafından yapılan Mars araştırmalarında büyük veriler elde edildi. Bu veriler arasında en dikkat çekenler ise, Mars’ta kutup bölgelerinin dışında yer alan buz kütleleri. Bu durum uzay bilimcilerini ayağa kaldırırken, uzun süredir çalışmaları süren projelere de zemin hazırladı. Mars’ta kolonileşme hareketlerinin başlangıcı olarak sayılabilecek buz kütleleri, geleceğe zemin hazırlayabilir.

Elon Musk’ın uzay araştırmaları yapan şirketi SpaceX, büyük mars projesi hakkında çalışmalarını devam ettiriyor. 2030 yılına yakın bir tarihte Mars projesini tamamlamak isteyen şirket, bu konuda geniş çaplı planlar yapıyor. SpaceX bir yana, NASA’da Mars ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Uzun bir süre keşif yapan NASA, Mars ile ilgili yeni verilere ulaştı. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu verilerden en önemli olanını geçtiğimiz gün açıkladı.

Mars’ta Yeni Bulunan Buz Kütlesiyle Tarım Yapılabilecek!

İnsanların Mars’a yerleşmesi için su’ya ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda daha önceden açıklanan verilerek göre, kutup bölgelerinde buz kütleleri yer alıyor. Mars bölgesinde kutup bölgelerinin dışında, farklı bölgelerde de buz kütlesi keşfedildi. Mars’ta yaşam için ihtiyaç duyulandan daha fazlasını karşılayabilecek buz kütlesi, gelecek için büyük önem taşıyor.

Mars’a gidecek insanların burada yaşam faaliyetlerini devam ettirmesi için farklı bölgelerde de su ihtiyaçları doğabilecek. Bu ihtiyaçların giderilmesi için en azından başlangıçta buz kütlelerine ihtiyaç duyuluyor. NASA tarafından keşfedilen buz kütlesinin, kutup bölgelerinin dışında olduğu saptandı. Böylelikle Mars’da tarım ve madencilik gibi bir çok olay gerçekleşebilecek. Bu konuda elde edilen verilere göre, yaşam faaliyetlerinden fazlasına yetecek kaynak yer alıyor.

Mars’ta Tarım ve Madencilik Yapılabilir Hale Gelecek!

Mars’ta tarım ve madenciliğe elverişli bölgelerin olduğu daha öncesinde söylenmişti. Elverişli mekanların yaratabilmesi ile bir çok olaya zemin hazırlanabilir. Buz kütlesi, Mars yörüngesinde araştırmalarını yapan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından bulundu. Mars’ta tarım ve madenciliğe elverişli bölgelerin olduğu daha öncesinde söylenmişti. Elverişli mekanların yaratabilmesi ile bir çok olaya zemin hazırlanabilir.

marsta-tarim-ve-madencilik-yapilabilecek

Buz kütlesi, devasa büyüklüğe ve derinliğe sahip. Ayrıca bu kütle sayesinde yaşam planları bu kütlenin bulunduğu yerler dikkate alınarak yapılacak. Ayrıca Mars’a yerleşen ilk astronotlar buradaki buz kütlesi sayesinde büyük bir ilerleme kaydedecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.