Ana sayfa Bilim Masa başında pedal çevirerek bilgisayarınızı şarj edebilirsiniz!

Masa başında pedal çevirerek bilgisayarınızı şarj edebilirsiniz!

PAYLAŞ

Bilgisayar ve internet kullanımının son zamanlarda giderek artması, bilgisayar başında geçirilen vakti katlayarak arttırdı. Masa başında harcanan bu vakit çoğu zaman diğer aktivitelerden geri kalmamıza ve bu durumdan şikayet etmemize sebep bile olabiliyor. Hatta masa başında aşırı vakit harcanması kimi zaman sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor.

Şimdi sizlere aktaracağımız  gelişme aslında bir Kickstarter projesi. Andy ve Steve adında iki yakın arkadaşın ortaya attığı bir fikir. Pedal gücünden yola çıkarak çeşitli araçlar oluşturan bu ikilinin dayanak noktası pedal gücü yapılabileceklerin çeşitliliği ve pedal gücünün inanılmaz verimli olması. Daha önce farklı araştırmalarda insan kas gücünün en verimli kullanım şeklinin pedal gücü olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bu ikili kabul edilebilir boyutlarda olan bir mekanizma ile bilgisayar başında otururken pedal çevirerek bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu elektriği üretebilmeyi vaad ediyor. Depolanan enerji bir dizüstü bilgisayarın ihtiyaç duyduğu elektriği karşılayabiliyor. Hatta USB portları sayesinde mobil cihazlarınızı da şarj edebilmeniz mümkün.

Projenin Kickstarter sayfasında bu mekanizmanın her an kullanılamayacağı belirtilmiş. Ancak acil durumlar için değişik bir alternatif olduğu kesin.

Pedal Power isimli projede iki ürün var. Big Rig isimli ürünü “geliştirmeye açık” olarak tanıtan proje sahiplerinin tek fikri pedal çevirerek elektrik üretilmesi değil. yukarıda yer alan videoda da görülebileceği üzere alternatif kullanımlar düşünülmüş. Bu sebeple Big Rig adı verilen ürün biraz pahalı. Tanesinin 2000 $‘dan satışa çıkacağı yazılı. Ancak bu fiyat mekanizmanın çıplak hali. Yani kullanım şeklinize göre eklentiler almanız gerekiyor.

Elektrik üreterek bilgisayarınızı ve mobil cihazlarınızı şarj edebileceğiniz cihaz Pedal Genny olarak adlandırılıyor. Geliştirmeye açık bir kitten ziyade sadece elektrik üretmek için satılan bu ürün ise 950 $‘a alıcılarla buluşacak.

Projeyle ilgili Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Pedal Power isimli proje için toplanmak istenen minimum bağış tutarı 10.000 $, şimdiye kadar yaklaşık 5.000 $ toplanmış görülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.