Ana sayfa Bilgisayar Bilgisayarınızda McAfee Programı Yüklüyse Dikkat!

Bilgisayarınızda McAfee Programı Yüklüyse Dikkat!

PAYLAŞ

Virüsleri bilgisayarımızdan temizlemek adına bir çok antivirüs programı kullanıyoruz. Ancak Eğer ki Bilgisayarınızda McAfee Programı Yüklüyse Dikkat!

Antivirüs progranlarının başında gelen McAfee’nin kullanıcı bilgilerini paylaştığı ortaya çıktı. McAfee kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi. McAfee, kullanıcılarının bilgilerini reklam verenler ile paylaşmaktaymış. Detaylar Haberimizde..

Birkaç ünlü firmaların yaptığı testlere göre, ünlü antivirüs programlarının başında gelen McAfee, reklam veren kuruluşlar ile kullanıcı bilgilerini paylaşmaktaymış. Kullanıcıları öfkelendiren bu haber,  gözleri McAfee yetkililerine çevirdi. Duo Security adlı ekibin, 7 farklı laptop modeli ile yürüttüğü çalışmalar  (Lenovo Flex 3, Lenovo G50-80, HP Envy, HP Stream x360, HP Stream, Acer Aspire F15 ve Dell Inspiron 14) kişisel bilgilerinizin reklam veren kuruluşlar ile paylaşıldığını ortaya koydu.

Bilgisayarınızda McAfee Programı Yüklüyse Dikkat!

Bilgi paylaşımını gerçekleştirmek için kullanıcılarına sormadan web beacon kullanan McAfee, online işlemlerinizin sizin bilginiz dışında takip edilmesine yol açıyor. Duo Security ekibi tarafından yapılan bir açıklamada “Bizim araştırmalarımızdaki odak noktası, evlerde bulunan sistemlerin çeşitli bağlantılara nasıl giriş yaptığını öğrenebilmekti. Ancak böyle bir şeyi araştırmaya başladığınız zaman halka açık alanlardaki Wi-Fi’ları, bilgisayarlardaki işletim sistemini ve hatta onların güvenliklerini bile incelemeniz gerekiyor”  şeklinde açıklama yaptı.

Bilgisayarınızda McAfee Programı Yüklüyse Dikkat

Bu açıklama ile internete bağlanan neredeyse tüm sistemler üzerinde çalışmalar yaptığı belirten takım, sözlerine şöyle devam etti  “7 laptop üzerinde yaptığımız çalışmaların kolay olduğunu söyleyemeyiz. Bu laptoplardan bazılarında sorunlar olduğunu gördüğümüz zaman çalışmalarımıza başladık ve bağlantı türünden, giriş yapılan internet sitelerine kadar her yere baktık. Veriler şifrelenmiş olduğu için bunu yapmanın kolay bir yolu yoktu ve bizde ters mühendisliği kullanarak verileri site üzerinden takip etmeye başladık.”

Bu araştırmalar sonucunda Windows 8 ve Windows 10’un güvenlik düzeyini orta olarak değerlendiren ekip,  en büyük sürprizi McAfee’nin verilerini analiz ettiklerinde yaşamışlar. McAfee yetkililerinin ilerleyen günlerde kullanıcılardan nasıl bir tepki alacağını şimdilik bilmiyoruz. İlerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Şahsi baktığım zaman olaya, biz bilgisayarlarımızı korumak isterken en başında antivirüs programı McAfee’den böyle bir darbe gelmesi oldukça kötü olmuş. Her ne kadar McAfee programını pek kullanmamış olsam da, bu haber kullanıcıları baya öfkelendirir diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.