Ana sayfa Soru - Cevap Mekanik Klavye Nedir? Farkı Nedir?

Mekanik Klavye Nedir? Farkı Nedir?

PAYLAŞ

Kullanıcı kitlesi giderek azalan mekanik klavyenin farklarını biliyor musunuz? Hepsinden önce mekanik klavye nedir? Mekanin klavyenin artıları / avantajları nedir, eksileri / dezavantajları nedir? Oyuncular neden mekanik klavye tercih eder? Bu sorularla mekanik klavyeyi hatırlayacağız ve hala neden kullanıldığından bahsedeceğiz.

90’lı yıllarda veya 2000’lerin başında bilgisayar kullanmaya başladıysanız aslında bu mekanik klavyeleri de muhakkak denemişsinizdir. Hani şu “klik klik” sesler çıkaran, daha sert yapıda ve günümüz klavyelerine göre daha uzun tuşlara sahip klavyelerden bahsediyoruz. Filmlerde ve dizilerde ofis ortamı havası katmak için arka plana eklenen klavye sesi var ya işte o ses mekanik klavyeye aittir. Neden mekanik klavye dendiğini birazdan söyleyeceğiz. Mekanik klavyeler, son dönemlerde artık zor bulunuyor olsa da aslında çok kemik bir kullanıcı kitlesinin asla vazgeçemeyeceği bir klavye türü. Çünkü son derece basit şekilde çalışıyor ve doğal bir his veriyor.

mekanik-klavye-nedir-ne-ise-yarar

Aslında uzun süredir unutulmuşlardı ve maliyet fazlalıkları nedeniyle de firmalar “rubber dome” denilen, alt kısmı lastikten üretilen klavyelere kaymıştı. Bugün mekanik klavyeler her ne kadar bazı firmalar tarafından üretilse ve fiyatları daha yüksek meblağlarda olsa da, birçok avantajları bulunuyor. Mekanik klavyenin çok temel bazı farkları bulunuyor bu farkları aşağıda olumlu ve olumsuz olarak sizler için sıraladık.

Mekanik klavyenin ilk farkı daha doğal bir hissiyat yaratması. Çünkü direkt olarak bastığınız tuşla beraber parmağınız da klavyenin içine gömülüyor. Yapıları itibariyle daha ağır oluyorlar. Bu ağırlık, çok fazla parça kullanılması ve hareketin daha çok olması sebebiyle üreticiler mekanik klavyeleri daha kaliteli malzemelerden üretiyorlar. Mekanik klavyenin farklarından sonuncusu ise üretim maliyetinin daha fazla olması.

Oyuncular Neden Mekanik Klavye Kullanıyor?

Mekanik klavyeler artık ağırlıklı olarak oyuncular tarafından kullanılıyor. Çünkü tepkime süresi oldukça kıza. Özel iyileştirmeler ile oyunculara özel klavyelerde bu süre daha da kısalıyor.

Çıtayı devamlı yükselten mekanik klavyelerin tuşları, fonksiyonları, yazma metodları, tuş yapısı, PCB tahtası ve LED ışıklandırması derken git gide kullanıcılar arasında tercih edilir hâle geliyor. Hatta oyuncular bile “lastik kubbe” (rubber dome) klavyeleri bırakarak bunlara geçiyor diyebiliriz. Genel hatları ile toparlayacak olursak mekanik klavyenin artıları ve eksileri nedir?

Mekanik Klavye’nin Artılar:
+ Uzun ömürlüdürler, yıllar boyunca kullanabilirsiniz
+ Kısa sürede cevap verirler, tepkime süreleri azdır
+ Daha dolu, tok bir basış hissi verir

Mekanik Klavye’nin Eksiler:
– Fazla ses çıkarırlar
– Pahalıdırlar

2 YORUMLAR

  1. Suan bu yorumu mekanik klavyemden yaziyorum. Bir tane yanlisinizi gordum.
    Ilk oncelikle cok ses cikarirlar yanlis bir durum cunku ses cikartacak olan switchi secme imkaniniz var. Yani sessiz mekanik klavyelerde var. Logitech’in klavyeleri pek sesli degildir.

  2. Mekanik tuşlar oyun oynarken diğer klavye çeşitlerine oranla ayırt edilebilir derecede farklı bir dokunsal etki sağlıyor. Bir başka adıyla bu “Mekanik switch”,  olaya bir dayanıklılık katıyor ve bu sayede milyonlarca kez tuş basımından korunmayla klavyeye uzun bir ömür katmış oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.