Ana sayfa Sektörden Microsoft 2013 Yılının Son Çeyreğini 24.52 Milyar Dolar Gelirle Kapattı

Microsoft 2013 Yılının Son Çeyreğini 24.52 Milyar Dolar Gelirle Kapattı

PAYLAŞ

Microsoft, dün 2013 yılının dördüncü çeyrek yılına ait finans raporunu açıkladı. Firma, yılbaşı ve noellerle birlikte üç aylık sürede 24.52 milyar dolar gelir ve 6.56 milyar dolar kâr elde etti. Raporda Surface serisinin de büyüme gösterdiği görüldü.

Üç aylık dönemde cihazlar ve tüketici birimi en fazla yoğunlaşılan bölümdü ve Microsoft’un yüzde 13’lük büyümeyle kaydedilen 11.91 milyon dolarlık gelirine de oldukça katkı sağladı. Yoğunlaşılan bu bölümde Surface serisi gelirleri  üçüncü yılda elde edilen 400 milyon dolar gelir dördüncü yılda iki katına çıkarak 893 milyon dolara yükseldi. 2013 yılının bu son döneminde çıkarılan yeni Surface cihazlarının gelir artışına büyük katkısı oldu.

Microsoft bu son çeyrek döneminde 7.4 milyon Xbox oyun konsolu sattı. Bunlardan 3.9 milyonunu Xbox One, 3.5 milyonunu ise Xbox 360 oluşturdu. Raporda Microsoft’un beş haftalık sürede 3.9 milyon Xbox One sattığını da görebiliyoruz.

Windows OEM gelirlerine bakacak olursak, bireysel tüketici PC pazarında kaydedilen yavaşlamaya bağlı olarak yüzde 3 azalma gösterdi. Ama Windows OEM Pro yüzde 12’lik büyümesiyle bu düşüşü biraz da olsa telafi etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.