Ana sayfa Sektörden Microsoft, Surface Tabletlere Son Veriyor

Microsoft, Surface Tabletlere Son Veriyor

PAYLAŞ

Windows 8 işletim sisteminin duyurulmasıyla birlikte tablet işine soyunan Microsoft yıllardır pazardan umduğunu bulamadı. İlk Surface tabletten bu yana sürekli gündemin gerisinde kalan Surface serisi çoğu zaman fiyaskolarla gündeme geliyordu. Ortaya atılan yeni bir iddiaya göre Surface serisi tabletler artık üretilmeyecek ve bu seriye son verilecek.

Kısa süre önce güncellenen bu seri Surface 3’le kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Ancak Microsoft, pazardan beklediğini bulamadı. 2 milyar dolara yakın zarar eden Microsoft, daha fazla zarar etmeden Surface ürün serisini sonlandıracak. Ancak Surface Pro tabletlere ne olacağı konusunda bir açıklama yok. Surface tabletler ARM tabanlı işlemcilere sahipken Surface Pro tıpkı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi Intel işlemciler kullanıyor.

Bu kötü gidişatın önemli 2 sebebi var. Bunlardan ilki Surface ailesinin fiyatları. Rekabetçi olmaktan çok uzak olan Surface tablet fiyatları ve Windows 8 platformunun uygulama tarafında Android ve iOS rakiplerine göre dezavantajlı olması, Surface tabletlerin en büyük sorunu.

İkinci önemli problem ise kullanıcı tercihleri. Son dönemde Android üreticilerin 7 ve 8″ ekran boyutunu aşmayan ürünlere ağırlık verdiğini görüyoruz. Çünkü kullanıcılar akıllı telefonlara zaten çok harcama yapıyor ve tableti sadece ikincil bir cihaz olarak görüyor. Bu sebeple tabletlere ayrılan bütçe kısıtlı.

Son olarak ise Surface 3 tabletin ufak versiyonu konusunda bazı çalışmalar yapıldığı ancak Surface 3’ün beklenen başarıyı yakalayamaması sebebiyle Surface mini planlarının da rafa kaldırıldığını söyleyelim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.