Ana sayfa Oyun Minecraft Yasaklanacak mı?

Minecraft Yasaklanacak mı?

PAYLAŞ

Dünyanın en çok oyunanan oyunlarından biri Minecraft, Türkiyede yasakalanacak mı? Minecraft’a erişim engellenecek mi? Minecraft neden incelemeye alındı? Minecraft yasaklanır mı? Soru ve cevaplarla Minecraft’ın yasaklanıp yasaklanmayacağını inceleyeceğiz.

Şimdi her şey Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam‘a yönetlilen bir soru ile başladı. Bir gazetecinin Minecraft hakkındaki şiddet içerikli sorusu üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, konuyla ilgilenileceğini söyledi. Gazeteci, Minecraft’ta şiddet içerikli dinamikler olduğunu, oyunda birini öldürünce puan verildiğini söyleyince Bakan, bunu bir şikayet olarak algıladı ve konuyu inceleyeceğini söyledi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Minecraft’ı incelemeye aldı ve şiddet unsuru aramaya başladı. Tabii oyun dünyası ayağa kalktı. Çeşitli oyun sitesi ve dergisi sahipleri, öğretim üyeleri ve oyuncular bu gelişmeye tepki gösterdi çünkü Minecraft, piyasada yer alan oyunlar arasında en az şiddet içerenlerden bir tanesi.

minecraft-yasaklanacak-mi

Oyuncular açık bir dünya sunan Minecraft, bir çeşit hayatta kalma oyunu. Ancak grafik olarak piksel tarzında olduğu için aslında normal bir oyundan farklı olarak kendi dünyasına sahip. Evet Minecraft içerisinde şiddet var ancak bu şiddet kanlı, bıçaklı değil. Piyasada yer alan birçok oyuna göre son derece masum kalıyor.

İlginizi çekebilir : Minecraft Satıldı, Yeni Sahibi Sizi Şaşırtacak

Minecraft Yasaklanır mı?

Bize kalırsa Minecraft’ın yasaklanması söz konusu bile olamaz. Oyun içerisinde ateşli silah bile yok. Oyunda ölmek için ya yüksek bir yerden düşeceksiniz, ya çeşitli örümcek ve zombi gibi yaratıklara yaklaşacaksınız yada birinin sizi ok ile vurması lazım. Oyun tamamen yaratıcılık üzerine kurulu. Şiddet, Minecraft içerisinde ancak inşa ettiğiniz yüksek bir binadan düşmekten ibaret.

Ancak tabii ki özel modları ve özel haritaları var. Kullanıcılar tarafından hazırlanan haritaların hepsini takip etmek ve incelemek mümkün değil. Resmi olarak yayınlanan Minecraft sürümünde, diğer tüm açık dünya oyunlarından daha masum bir dünya sizi bekliyor.

1 YORUM

  1. Bence yasaklamak doğru olmaz çünkü minecraft eğitici ve geliştirici bir oyun minecraft ustaları hep inşaat mühendisi oluyor… #Diren Minecraft :'( :-( :(

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.