Ana sayfa İnternet Mobil Uyumlu Siteler Artık Google’da Daha Üst Sıralarda

Mobil Uyumlu Siteler Artık Google’da Daha Üst Sıralarda

PAYLAŞ

Bugün itibariyle mobil cihazlar için uyumlu bir arayüze (temaya) sahip olan internet siteleri Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacak. Google’ın mobil uyumluluk testinden geçemeyen siteler, daha alt sıralarda yer alacak.

Geçtiğimiz Şubat ve Mart aylarında gündeme gelen mobil uyumlu siteler konusunda bugün ilk adım atılıyor. Zaten bir süredir Google’ın mobil uyumluluk konusuna önem verdiği biliniyordu ancak resmi olarak bir açıklama yapılmamıştı. Yayınlanan görseller ve Google mobil uyumluluk testi ile, internet sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz artık büyük oranda tavsiye ediliyor, hatta zorunlu hale getiriliyor.

Eğer bir internet siteniz varsa ve mobil uyumluluğunu denetlemek istiyorsanız, yani sitenizin akıllı telefon ve tablet bilgisayar ekranlarındaki görüntüsünün Google tarafından kabul edilir edilmediğini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak Google Mobil Uyumluluk Testi’ni yapabilirsiniz.

mobil-uyumlu-siteler-daha-ust-siralarda

Artık Google’da mobil cihazlar üzerinden arama yapıldığında, mobil uyumlu siteler, kullanıcıya belirtilecek. Ve arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik tanınacak. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bu uygulamanın nasıl kullanılacağını görebilirsiniz. Mobil uyumlu siteler için arama sonuçlarında bir mobil ikonu çıkacak. Mobile uyumlu olmayan sitelerde ise durum tam tersi olacak.

google-siralamalarinda-mobil-uyumluluk

Eğer WordPress kullanıyorsanız, sitenizi çok kolay bir şekilde mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Artık çoğu WordPress temasında Responsive yani mobil uyumlu arayüzler kullanılıyor. Ancak WordPress dışında bir sistem kullanıyorsanız ve tema yapmayı bilmiyorsanız acilen değiştirmenizi öneriyoruz. Üstelik Google, sadece ana sayfanın değil, sitenin tüm sayfalarının mobile uyumlu olması gerektiğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.