Ana sayfa Marstan NASA 10 Yıllık Mars Çalışmalarında 33 GB Veri Topladı!

NASA 10 Yıllık Mars Çalışmalarında 33 GB Veri Topladı!

PAYLAŞ

Uzun zamandır çalışmalarını sürdüren ve 2006 yılında Mars’a gönderdiği keşif uydusu ile beraber NASA 10 Yıllık Mars Çalışmalarında 33 GB Veri Topladı!

Nasa, son zamanlarda özellikle Mars araştırmaları ile ilgili karşımıza fazlasıyla çıktı. Son olarak Mars Reconnaissance Orbiter kısa haliyle MRO olan Mars aracıyla 10 yıldır Mas yörüngesinde araştırmalar yapan Nasa, oldukça ilginç araştırmalar yaptı ve bu araştırmaları sonucunda keşiflerde bulundu. Nasa Mars‘a insan gönderme konusunda oldukça kararlı.

Mars Reconnaissance Orbiter, MRO ile bu kararını sürdüren Nasa, 2006 yılından bu güne MRO keşif uydusu ile Marsta çalışmalar yaptı, bir takım araştırmalar yaptı. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları araştırmalara dair bir takım analizleri paylaşan Nasa, Mars konusunda ne kadar kararlı olduğu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Nasa’nın 10 yıldır Mars ile ilgili veri topladıüı MRO keşif uydusu, 216 bin fotoğraf karesi yakalamış.

NASA 10 Yıllık Mars Çalışmalarında 33 GB Veri Topladı

NASA 10 Yıllık Mars Çalışmalarında 33 GB Veri Topladı 3Tüm yakaladığı fotoğraf karelerini dünyaya aktaran MRO, böylelikle Mars’ı didik didik etmiş. Biraz da veriler ile konuşmak gerekirse fotoğraflar ile beraber tüm veriler toplamda 33 GB boyutuna ulaşmış. Mars konusunda ciddi derecede araştırmalar yapan MRO keşif uydusu, 1, 538,532,864 Kilometre yol gitmiş ve Mars’ı toplam 45 bin kere gezmiş. Nasa 2006 yılında başlattığı bu çalışma sonrasında, Mars’a insan gönderme projesini de devam ettirecek. MRO aracı Nasa’ya bilgi toplarken, Nasa da Mars’a insan gönderme konusunda çalışmalarını tamamlayıp amacına ulaşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.