Ana sayfa Apple NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Duyuruldu!

NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Duyuruldu!

PAYLAŞ
NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Duyuruldu!

İlginç teknolojileriyle karşımıza çıkan Ulusal Havacılık ve uzay dairesi NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Duyuruldu! Uçak hakkında detaylar haberimizde!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA), yeni elektrikli uçağını duyurdu. NASA elektrikli uçağı Maxwell X-57’nin duyurusunu yapmış oldu.Teknoloji devlerinin elektrikli otomobiller ve sürücüsüz arabalarda yoğunlaşmasına karşılıksız kalmayan NASA, Maxwell X-57 ismini verdiği elektrikli uçak yaptı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) Google, Microsoft ve Apple gibi teknoloji devlerinin, teknolojinin yanında otomotiv sektörüne girmesine karşılıksız kalmadı. Sürücüsüz arabalar ve elektrikli otomobillerin üretimine başlanması üzerine NASA, kendi uçağını kendi yaptı. Üstelik uçak son teknolojilerle donatılmış ve elektrikle çalışıyor.

NASA kendi elektrikli uçağını çevreci ve sessiz uçak olarak nitelendiriyor. Uçak NASA tarafından bazı testlere tabii tutulacak. Eğer testlerden istenilen sonuçlar elde edilirse elektrikli uçak NASA için çeşitli alanlarda kullanılacak.

NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Duyuruldu!

NASA’nın çevreci ve sessiz elektrikli uçağı Maxwell X-57 kanatlarında 14 metrelik dönen elektrikli pervane motorları yer alıyor. Şu an için deney aşamasında olan uçak testlerden sonra NASA için göreve başlayacak. Piyasadaki bulunan diğer uçaklara göre daha sessiz, daha çevreci ve tasarruflu olmasıyla göz kamaştıran uçak, önümüzdeki 4 yıl boyunca önemli aşamalardan geçecek.

NASA Yöneticilerinden Charles Bolden yeni elektrikli uçaklarıyla ilgili yaptığı konuşmada, Maxwell X-57’nin 10 yıl boyunca havacılık alanında yaptıkları çalışmanın ürünü olduğunu, Yeni Havacılık Ufuklar girişimi için önemli olduğunu ve havacılık konusunda yeni bir dönemin başlatabileceğini ifade etti.

rd2

Uçağın uçuşu ise kanatlarında bulunan 14 metrelik elektrikli pervaneler ile denge sağlıyor. Bu pervaneler uçağın kalkış ve iniş esnasında uçak için gerekli olan ivmeyi sağlıyor, Maxwell X-57’nin havadayken iki motorununda havada iken yol alabilmesini sağlıyor.

Maxwell X-57 Elektrikli Uçağın Maksimum Hızı Kaç?

NASA Mühendisleri elektrikli uçağın 175 mph’ye kadar hızlı yol alabileceğini söylüyorlar. Uçağın adına Maxwell konmasının nedeni ise 19. yüzyılda elektromanyetizmanın temellerini atan İskoçyalı fizikçi Clerk Maxwell’den dolayı. Ayrıca NASA bu proje için uzun vadeli planlar yapıyor ve 790 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtiliyor.

Günümüz şartlarını baz alırsak eğer, NASA tarafından projeye ayrılan bütçe yeterli gibi görünüyor. Proje eğer tamamen gerçek olursa belki de yıllar sonra yakıtlı uçaklar yerine elektrikli uçaklar uçuşlara başlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.