Ana sayfa Mobil Nokia, Androidli Tabletini Duyurdu : Nokia N1

Nokia, Androidli Tabletini Duyurdu : Nokia N1

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Nokia hakkında ortaya çıkan siyah kutu fotoğrafları bugün netlik kazandı. Nokia, tüm sızıntıları engelleyerek büyük bir özenle üzerinde çalıştığı tablet bilgisayar olan N1’i bugün duyurdu. Android işletim sistemli Nokia N1, tablet bilgisayar sektöründe rekabete hazırlanıyor.

Son yıllarda tablet bilgisayar sektörünün durağanlaşmasıyla birlikte çoğu üretici tablet bilgisayar pazarından çekildiğini duyurmuş veya yeni modeller duyurmaz olmuştu. Tablet bilgisayar sektörünün yıllardır öncüsü olan Apple’ın satışlarının bile düşmesi gündeme gelmişti. Böylesine tehlikeli bir dönemde Nokia, hiç beklenmedik bir hareketle kullanıcıları şaşırttı.

nokia-n1-tablet-bilgisayar-5

Nokia N1 olarak adlandırılan tablet bilgisayar Android işletim sistemine sahip. Android’in en güncel versiyonu olan Android 5.0 Lollipop ile satışa çıkacak olan tablet bilgisayarın ekran boyutu 7.9 inç ve 2048 x 1536 piksel çözünürlük sağlayan bu ekran Gorilla Glass 3’e sahip. Android 5.0, Nokia’nın Z Launcher adını verdiği bir arayüzle birlikte çalışacak.

İşlemci tarafıdna ise Intel tercih edilmiş. Ancak Nokia N1 içerisinde Intel’in en güçlü mobil işlemcisi olan Intel Atom Z3580 bulunuyor. 2.4GHz çekirdek hızına sahip olan bu işlemcide 4 çekirdek bulunuyor. Bu işlemciye ise 2GB sistem belleği eşlik ediyor. 64-bit mimariye sahip olan bu işlemci ve 2GB sistem belleği ile Nokia N1, performans konusunda iddialı bir model olacak gibi görünüyor.

nokia-n1-tablet-bilgisayar-4

32GB dahili depolama alanı, 5300mAh pil, alüminyum ve tek parça gövde, 8 megapiksel arka, 5 megapiksel ön kamera, 6.9 mm kalınlık ve 318 gram ağırlık, Nokia N1 isimli tablet bilgisayarın diğer özellikleri.

Tasarımsal anlamda iPad mini ile benzeşen Nokia N1, bağlantı yuvası kısmında da iPad mini ile benzerlik taşıyor. Nokia N1’in üzerinde Tip C adı verilen güncel bir USB portu yer alıyor. Tip C USB portunun en önemli özelliği ise kabloyu hangi yöne taktığınızın önemli olmaması.

nokia-n1-tablet-bilgisayar-2

Nokia N1 tablet bilgisayar, 2015 yılının Şubat ayında ilk olarak Çin’de satışa çıkacak. 250 Dolarlık fiyat etiketiyle öncelikle Çin’de raflardaki yerini alacak olan ürün, 2015 yılının ilerleyen dönemlerinde Amerika ve Avrupa gibi önemli pazarlarda boy gösterecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.