Ana sayfa Donanım Ekran Kartları NVIDIA, Samsung ve Qualcomm’a Patent Davası Açtı

NVIDIA, Samsung ve Qualcomm’a Patent Davası Açtı

PAYLAŞ

Ünlü marka Nvidia, GPU’lar üzerinde patent ihlali yapıldığı gerekçesi ile Samsung ve Qualcomm’u dava etti. Samsung ürünlerindeki Qualcomm Adreno ve Imagination PowerVR grafik teknolojileri, davanın açılmasında ön plana çıkan ürünler oldu.

GPU mimarilerinin kullanıldığı Samsung Galaxy telefonlarını ve tabletlerini piyasadan kaldırtmak isteyen Nvidia, bölge mahkemesinden aynı zamanda patent ihlali gerekçesiyle firmanın kayıplarının da karşılanmasını istedi.

nvidiasamsungqcommmahkeme

Sektördeki 21 yıllık uzun tarihi boyunca isimleri ilk defa bir patent davasında geçen Nvidia, Samsung ile defalarca anlaşma için masaya oturduklarını, fakat Samsung’un her defasında bu problemin tedarikçilerden kaynaklanan bir sorun olduğu konusunda ısrar ettiğini belirtti.

Teknoloji savaşlarında geçtiğimiz yıllarda da benzer olaylar Apple ve Samsung arasında başlayarak sonraki dönemde Microsoft’un patent lisans ücretini ödemediği sebebiyle Samsung’u dava edeceğini söylemiş, üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra iki dev firma arasında anlaşmaya varılmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.