Ana sayfa Sektörden OCZ, Toshiba Tarafından Satın Alındı

OCZ, Toshiba Tarafından Satın Alındı

PAYLAŞ

Katı hal disklerle ve RAM modülleri ile ilgili çalışmalarıyla tanınan OCZ, son dönemlerde mali açıdan zor durumda. Henüz SSD teknolojisi son kullanıcıya bu kadar yaklaşmamışken yıllar öncesinden bu çalışmalara başlayan OCZ, pazardaki rekabetin artmasıyla yerini kaybetmeye başladı. Mali tabloları hiç iç açıcı olmayan firma geçtiğimiz günlerde iflas başvurusunda bulunmuştu.

Zaten bir süredir devam eden Toshiba’nın OCZ’yi satın alacağı dedikodularıda iki firma arasında anlaşma sağlanmasıyla kısa bir süre önce son buldu. Toshiba, OCZ’yi 35 milyon dolar karşılığında satın aldı. Bu satın alım OCZ’nin tüm ürünlerini ve ekibini kapsıyor. Donanım ve yazılım anlamında OCZ’nin tüm ürün gamı, üretim planları ve stratejik çalışmaları Toshiba’ya satılmış oldu. Hatta mühendislerin bir çoğu da Toshiba’da çalışmaya devam edecek.

Toshiba, dünyanın en büyük depolama birimi üreticilerinden bir tanesi. Özellikle katı depolama yongaları üretiminde oldukça önemli bir gücü var. Ancak SSD gibi son kullanıcıya yönelik ürünlerin pazarlamasında yeteri kadar tanınmış bir firma değil. Bu sebeple OCZ’yi aslında sadece marka değeri olarak kullanacağı yönünde tahminler mevcut.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.