Ana sayfa Soru - Cevap OGS Ekran – Screen Nedir?

OGS Ekran – Screen Nedir?

PAYLAŞ
OGS Ekran - Screen Nedir?

Son dönemlerin parlayan yıldızı OGS ekran teknolojisi hızla yaygınlaşıyor. IPS ekran ve AMOLED ekran teknolojilerine ek olarak bazı modellerde görmeye başladığımız OGS ekran nedir ve nasıl çalışır sorusuna cevap vereceğiz. OGS Screen olarak da görmüş olabilirsiniz. Öncelikle açılımından başlayalım. OGS kısaltmasının açılımı One Glass Solution yani “Tek panel çözümü” gibi düşünebiliriz. Tam anlamıyla çevirisi bu olmasa da yazının ilerleyen bölümlerinden neden tek panel dediğimi anlayacaksınız.

Standart dokunmatik paneller 3 farklı katmandan oluşur. İlk olarak dokunduğunuz yüzey cam katmandır. Bu katman, Gorilla Glass veya benzeri bir teknoloji ile sağlamlaştırılmış ilk katmandır. Dikkat etmişsinizdir, yere düşüp ekranında çatlak oluşan telefonlar hala sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun sebebi ilk katmanın arkasında asıl işi yapan diğer katmanların olmasıdır.

Cam katmanın arkasında dokunmatik algılayıcı ve asıl ekran paneli yer alır. Dokunmatik algılayıcı parmağımızı algılar, ekran paneli ise görüntülerin oluştuğu yerdir. Bu paneller farklı işlevlerde olduğu için birbirleri üzerine yapıştırılmış şekildedir ve bu sebeple aralarında bir hava başluğu oluşur. Yani standart bir akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranında şimdiye kadar 3 farklı panel yer alıyor :

1- Sağlamlaştırılmış cam panel
2- Dokunmatik sensörün olduğu panel
3- Görüntülerin oluştuğu ekran paneli

OGS Ekran - Screen Nedir?
OGS Ekran – Screen Nedir?

 

OGS Ekran Paneli

OGS yani One Glass Solution ekran panelinde ise durum farklıdır. OGS ekran nedir diye soracak olursanız ; tüm panellerin tek bir katmanda birleştirilmiş olmasıdır. Normalde ayrı ayrı olan cam ve dokunmatik algılayıcı panel tek bir katmanda aynı işlevi yerine getirebilmektedir. Görüntülerin oluştuğu panel ise ilk katmanla tamamen bütünleşik haldedir. Tam olarak nasıl bir görüntüye sahip olduğunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz :

OGS Ekranın Avantajları Nedir?

Şimdi gelelim OGS ekranın faydalarına ve avantajlarına. OGS ekranın en önemli avantajı çok daha ince bir yapıda standart ekran panellerinden daha fazla sağlamlık sunmasıdır. Bunun en önemli sebebi yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi 3 farklı katmanı tek bir katmanda birleştirmesidir. Tek bir katmanda tüm ekranın yer alması demek, aralarındaki gereksiz hava boşluğunun çıkarılması demektir.

Ekran katmanları arasındaki havanın çıkarılması sayesinde normalden çok daha ince telefonlar görmemiz mümkün olacak. Çünkü 3 farklı katmanın arasındaki hava boşlukları ciddi bir hacim ve kalınlık sorunu ortaya çıkarıyordu. OGS ekranın yaygınlaşması, daha sağlam ve daha ince ekranlar kullanacağımız anlamına gelmektedir.

OGS ekranın bir diğer önemli avantajı ise aradaki hava boşluğunun olmaması ve cam katmanın ortadan kaldırılmasıyla yansımaları ciddi anlamda azaltmasıdır. Yani OGS ekranlar, gün ışığında az yansıma yapar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.