Ana sayfa Sosyal Medya Organik Hoşaf Projesi ve Yalan Haberler

Organik Hoşaf Projesi ve Yalan Haberler

PAYLAŞ
Organik Hoşaf Projesi ve Yalan Haberler

Sosyal medyanın gündeminde yer alan ve paylaşımları giderek artan “Organik Hoşaf Projesi ve Yalan Haberler” hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık.

Sosyal medya da bir çok ülkenin en büyük korkusu, Sahte bir diğer deyimle yalan haberlerdir. Özellikle de ABD yalan haber ve iddialara karşılık bir takım önlemler alırken, Rusya’da ABD’yi takip eden ülkeler arasında. Baktığımız zaman yaklaşık 1 haftadır Türkiye gündemini meşgul eden bir konu var.

TRT Haber’de yayınlanan Bir Fikrin mi var programı, girişimcilere kapılarını aralıyor. Girişimcilerin fikirlerini dinleyen jüri üyeleri, duruma göre projelere oy veriyor. Geçtiğimiz günlerde programda düzenlenen Final sonrası sosyal medya karıştı. 2 genç girişimcinin Alzheimer hastaları için çip geliştirdiği program sonrası yalan haberler ortaya atıldı. Sosyal medyada bir takım ünlü fenomen hesaplar ve Bir takım teknoloji, gündem haber siteleri de bu yalan haberlerin yayılmasına ortaklık etti.

Organik Hoşaf Projesi ve Yalan Haberler!

Organik Hoşaf ve Alzheimer hastaları için çip projeleri yan yana koyuldu ve kazananın Organik Hoşaf projesi olduğu söylendi. Yalan haberler artınca da sosyal medya da durdurulamadı. Konu ile alakalı her ne kadar program bölümü internetten izlenebilir olsa da, sosyal medya da ortalık karıştı.

Organik hoşaf projesinin bu programda birinci olduğuna ve diğer projelerin beğenilmediğine dikkat çeken haber siteleri oldu. Ancak durum aslında öyle değil. Programın asıl amacı, girişimcilerden girişimlerinin dinlenmesi. Ardından Finale kalan projeye ek destek verilmesi. Lakin, programda girişimleri beğenilen girişimcilere de destek verilmekte. Sosyal medya da ortaya atılan Organik Hoşaf projesini beğendiler, diğer projeleri beğenmediler algısı tamamen yanlış bir şekilde yayıldı.

Sosyal medyada yayılan bu yalan haberlere inanarak bir çok internet sitesi haberi yaydı. Hürriyet, diken ve daha bir çok kaynak önce haberi yayınladı, daha sonra başlığını değiştirdi. İşte o haberlerden bazıları;

Programın kazanan projesi, “Hız Ayarlı Yol Kasisi” projesi oldu. Ayrıca Alzheimer hastaları için geliştirilen çip girişimi de büyük destek gördü. Maalesef sosyal medyada yayılan haberler sonrasında bu tarz durumlar ortaya çıkabiliyor. Programın bilim yarışması olduğu algısının tamamen yanlış olduğunu belirterek, programın asıl amacının girişimcilere destek olduğunu da hatırlatalım.

Yapım şirketi tarafından yapılan açıklamayı da ekleyelim;

“Tam 10 yıldır ekranlarda olan bilim değil girişimcilik yarışması “Bir fikrin mi var”ın kazananı hız ayarlı yol kasisi projesiyle Adnan ve Uğur Kal kardeşlerdir. Gıda mühendisi olan Kübra Ağca ise Hoşaf üretim projesiyle finale hoşafı bulduğunu iddia ederek değil, pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkma fikriyle yükselmiş – sonra da elenmiştir.”

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi “Yalan Haber” dolayısıyla bir çok ülke bu durumun önüne geçti. Ancak ülkemizde henüz bu konularla ilgili çalışmalar yapılmıyor, umarız ilerleyen zamanlarda olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.