Ana sayfa Soru - Cevap Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Mobil cihazlarda işlemci hız aşırtımı manasına gelen işlem, bilgisayarda da aynı meseleye tekabül ediyor. Donanım aleminde hız tutkunları için birebir olan overclock işlemi işlemcinin hızını fabrika ayarından daha yüksek bir seviyeye çıkararak daha yüksek saat hızlarında çalışmasını sağlar. Ayrıca hız aşımı ve hız aşırtma manalarıyla da kullanılır.

Bunu neden desteklemediğimi açıklayıp bitirmek istiyorum çünkü overclock işleminin pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Üretici firma işlemciyi en sağlıklı saat hızlarında son kullanıcıya sunmakta. Fakat eğer bu işlemi yapma meraklısıysanız Google’dan araştırabilirsiniz. Size tavsiyem masaüstü bilgisayarlara uygulayın bu işlemi ve bir vantilatör ile. İşin esprisi bir yana artık günümüzde bazı özel bilgisayarlar üretici tarafından overclock edilerek satışa sunuluyor. Yani aslında artık bazı durumlarda bunun özel bir ihtiyaç olduğu kabul gördü. 

Ancak genel anlamda hobi olarak uğraşacaklar için tüm donanım riskleri devam ediyor. Direkt olarak işlemcinin, ekran kartının, ana kartın veya sistem belleğinin kaybı gibi durumlar overclock işleminde olabiliyor. Bu sebeple iyi bir araştırmayla bu işe kalkışmanızı öneriyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.