Ana sayfa Soru - Cevap Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar?

Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Telefon veya tablet şarjı için kullanılan Powerbank nedir? Powerbank ne işe yarar? ve Powerbank satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Powerbank seçimi yapmakta zorlananlar, Powerbank’in nasıl çalıştığını merak edenleri bu yazımıza bekliyoruz.

Powerbank, Türkçe anlamı güç bankasıdır. Buradan da anlayacağınız üzere Powerbank dediğimiz şey taşınabilir bir şarj aletidir. Çeşitli boyutlarda ve kapasitelerde bulunması mümkün olan Powerbank’ler elektronik aletleri şarj etmek için kullanılır. Tablet bilgisayar, akıllı telefon, MP3 oynatıcı, fotoğraf makinesi gibi cihazları şarj etmek için birebirdir.

Bazı zamanlarda hayat kurtarıcıdırlar. Özellikle akıllı telefonlar konusunda başarılı bir seçim olabilr. Zira akıllı telefonlarımızın şarjları pek uzun gitmiyor. Önemli bir iş yada görüşme yaparken şarjınız az kalmışsa Powerbank’ler imdadınıza yetişiyor ve şarj sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Powerbank Nasıl Çalışır?

powerbank-nasil-calisirPowerbank’in mantığı kendi şarj aletiyle şarj edilir ve USB ile şarj olan bütün cihazları şarj etmektir. Elektrik depolama alanı ne kadar fazla ise o kadar fazla şarj etme imkanınız vardır. Ortalama bir akıllı cep telefonunun şarj ömrünün bir günden az olduğunu düşünürsek yanınızda şarj aleti taşımaktansa taşınabilir şarj cihazı taşımak daha mantıklı olabilir.

Powerbank’ler USB portu aracılığı ile akıllı telefonunuzu veya tablet bilgisayarınızı şarj eder. Kullandığınız Powerbank’in özelliklerine göre telefonunuz prize göre daha yavaş veya daha hızlı şarj olabilir. Burada Powerbank’in çıkış gücü önemlidir. Örneğin bilgisayarın USB portu 500 mAh güç verebiliyorsak, telefonunuzun şarj adaptörü genelde 1000 mAh çıkış gücüne sahiptir. Piyasada ise 2000 mAh çıkış gücüne sahip olan Powerbank’ler bulunur.

Hangi Powerbank’i Almalıyım?

Powerbank satın almayı düşünüyorsanız öncelikle ne için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Genellikle akıllı telefon şarjı için kullanıldığı için bunun üzerinden bir örnekleme yapalım. Şunu belirtmekte fayda var ki taşınabilir şarj cihazları flaş bellekler gibidir. Yani hiçbir zaman tam doluma ulaşmazlar. 5000 mAh olan taşınabilir bir şarj cihazı ortalama 3500 mAh şarj sağlar. Bunun bir hesaplaması var ancak her Powerbank’e göre değişiyor. Ancak bilmeniz gereken şey şu, diyelim ki 10.000 mAh kapasiteli bir Powerbank aldınız, telefonunuzun pili de 2500 mAh. Düz bir hesapla bu aldığınız Powerbank’in telefonunuzu 4 kere şarj etmesi gerekir. Ancak öyle olmuyor. Çünkü telefonunuz şarj süresi boyunca aynı zamanda pil tüketiyor. Powerbank’te depolanan elektrik aktarılırken çeşitli enerji kayıpları oluyor. Powerbank’in üzerindeki LED ışıklar bile kapasiteden götürüyor.

powerbank-ne-demek

Buna dayanarak sizin ihtiyacınız olan şarj miktarı ve akıllı telefonunuzun batarya kapasitesi üzerine bir mantık yürütebilirsiniz. 1810 mah olan iPhone 6 bataryası 5000 mAh olan taşınabilir bir şarj cihazı ile 1.8 kere doluyor. Ortalama bir kullanıcı için yeterli bir miktar olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda boyut ve ağırlık çok önemli yanınızda taşıyacağınız için sizi rahatsız etmemeli bu yüzden boyut ve ağırlık konusuna dikkat ederek almalısınız. Aldıktan sonra bir köşe de durmasının bir mantığı yok.

Powerbank konularının devamı gelecektir. Tavsiye ve incelemeleriz olacak takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.