Ana sayfa Soru - Cevap PowerVR Nedir? PowerVR Ne İşe Yarar?

PowerVR Nedir? PowerVR Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Akıllı telefonlarda gördüğümüz PowerVR’ın nedir sorusunun cevabı çok kapsamlıdır. PowerVR ne işe yarar, PowerVR ne demektir dendiğinde ise son dönemlerde akıllı telefonlarda çok sık gördüğümüz için sadece GPU demek yetmez. Evet PowerVR bir grafik işlem birimi yani GPU üreticisidir. Ama aynı zamanda bir de yazılım üreticisidir. Biz bu yazımızda daha çok PowerVR’ın mobil tarafıyla ilgileneceğiz.

PowerVR, bir donanım ve yazılım üreticisidir. Odaklandığı alanlar daha çok görüntü işleme, grafik teknolojileri, DirectX, OpenGL ES, OpenVG ve OpenCL hızlandırmasıdır. Üretime masaüstü PC’lerde başlayan firma, zamanla mobil teknolojilerdeki geleceği görerek bu alana yönelmiştir.

PowerVR şu anda mobil grafik alanında çalışmakta ve mobil ekran kartları üretmektedir. Çalıştığı firmalar arasında Intel, BlackBerry, Samsung ve Apple gibi markalar yer almaktadır. PowerVR bugüne kadar mobil alanda iPhone 3G, Nokia N95, Apple iPad ve Samsung Galaxy S2 gibi klasikleşmiş mobil cihazlarda kullanılmıştır.

powervr-nedir

Sega Dreamcast gibi oyun konsolları ve arcade makinelerinde dahi tecrübesi bulunan PowerVR, grafik işlemcileri konusunda şüphesiz oldukça tecrübeli bir isim. Yani kısacası PowerVR’ı ekran kartı üreticisi olarak tanıyabiliriz. Ancak daha kapsamlı bir şirkettir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.