Ana sayfa Soru - Cevap PPI Nedir? Ne İşe Yarar?

PPI Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

PPI, kısaca Pixels per inch ya da Türkçe anlamı olarak pixel hassasiyeti şeklinde adlandırılan ve dijital görüntüleme araçlarının içinde, görüntü hassasiyet seviyesini belirtmek için kullanılan bir değerdir. kullanım alanları bilgisayar ekranları, akıllı telefonlar, dijital tarayıcılar tarayıcılar ve televizyonlar olarak ön plana çıkmaktadır.

İnç başına düşen nokta sayısı esas alınarak hassasiyetin o derecede yükseldiği ve görüntü kalitesinin de netleştiği bir değerdir. DPI değerleri de inç başına düşen nokta sayısını belirttiği için DPI ile hemen hemen temel olarak aynı şeyleri belirtirler. Aralarındaki tek fark nokta yerine pixel kavramının kullanılmasıdır. Pixel daha gerçekçi bir anlam ifade ederken nokta kelimesi bu kelimenin yanında daha soyut bir kavram olarak durmaktadır.

resolution

PPI değerlerini hesaplayabilmek için, ekranınızın çözünürlüğünü ve ne kadar boyutta olduğunu bilmeniz gereklidir. Ekranın çözünürlük değerleri en ve boy oranları bakımından farklı şekilde kareleri hesaplanır, toplayarak kareköküne ulaşılır. Ortaya çıkan sayıyı ekran boyu ile bölerseniz PPI değerlerine ulaşmış olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.