Ana sayfa Soru - Cevap Project Ara Nedir?

Project Ara Nedir?

PAYLAŞ

Akıllı telefon sektörüne yeni bir soluk getiren Project Ara nedir? Project Ara ne demektir? Project Ara Spiral 2 nedir? Kısacası Project Ara hakkındaki temel bilgileri bu yazımızda sizlere aktaracağız. İlk olarak Project Ara’nın bir modüler akıllı telefon projesi olduğunu belirtelim.

Daha önce Motorola tarafından ortaya atılan Project Ara, yani modüler akıllı telefon konsepti aslında günümüz tüketici ihtiyaçları düşünüldüğünde son derece pratik bir kavram. Öyle ki sadece işlemcisi ve kamerası değişti diye akıllı telefonlar ömürlerini tamamlamadan yenileri ile değiştiriliyor. Modeller arasındaki tek fark çoğu zaman 2-3 bileşen oluyor. Project Ara ile bu tüketim çılgınlığının önüne geçilmek isteniyor ki bizce aslında iyi yapılıyor.

Project Ara‘nın kullanımı şu şekilde oluyor. Cihazın temel kart bileşenini alıyorsunuz. Daha sonra alacaklarınız size kalmış. Tabii ki işlemci, batarya, ekran gibi bileşenleri almak zorunlu oluyor ancak örneğin kamera modülünü çıkarıp, oraya ek pil takabiliyorsunuz. İşin aslında özeti bu.

project-ara-nedir-spiral-2-2

Uzun süredir AR-GE sürecinde olan bu projenin yani Project Ara’nın ilk telefonu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Spiral 2 olarak adlandırılacak olan bu akıllı telefon aslında biraz daha deneme aşamasında. O yüzden çok üst düzey teknik özellikler sunmuyor.

Project Ara Spiral 2’nin teknik özellikleri şu şekilde ;

  • HD çözünürlükte ekran (1280 x 720)
  • Marvell PXA1928 işlemci (opsiyonel)
  • NVIDIA Tegra K1 (opsiyonel)
  • 5 MP kamera
  • Bluetooth, 3G, Wi-fi (istenirse 4G / LTE)

Project Ara Spiral 2 isimli akıllı telefona ilişkin yayınlanan video ise şu şekilde ;

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.