Ana sayfa Soru - Cevap Qualcomm Snapdragon Nedir?

Qualcomm Snapdragon Nedir?

PAYLAŞ

Tek cümleyle özetlemek gerekirse Qualcomm, üretici firma ismi, Snapdragon ise firmanın işlemcilerine verdiği bir isimlendirmedir. Yani Qualcomm Snapdragon bir işlemci serisidir. Bilgisayarımızda kullandığımız işlemcilerden örnek verecek olursak; Intel bir işlemci markasıdır, i serisi işlemciler ise (i3, i5 ve i7 gibi) Intel’in bir işlemci serisidir. Detaylara girmeden önce İşlemci Nedir? İşlemci Ne İşe Yarar? başlıklı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Snapdragon İşlemciler Windows İşletim Sistemini Çalıştırır mı?

Akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte işlemciler artık cebimizde taşıdığımız birer donanım parçalarına dönüştü. Ancak burada mobil işlemcilerle masaüstü işlemcilerini ayırmakta fayda var. Çünkü Snapdragon bir mobil işlemcidir. Alıştığımız diğer işlemciler gibi Windows 8 gibi işletim sistemlerini mimari yapıları gereği çalıştıramazlar. son dönemlerde gördüğümüz 64-bit mimariye sahip mobil işlemciler böyle bir algıya sebep olabilir ancak Snapdragon işlemciler, Windows işletim sistemini çalıştıramaz.

snapdragon-nedir-2

Hangi Markalar Snapdragon İşlemci Kullanır?

İlk olarak 2008 yılında üretilen Snapdragon işlemciler, günümüzde neredeyse tüm akıllı telefonlarda kullanılmaktadır. Samsung, HTC, Sony, LG, Nokia Lumia (veya diğer adıyla Microsoft Lumia) gibi bildiğimiz tüm markalar modellerinin neredeyse %90’ında Qualcomm üretimi Snapdragon işlemciler kullanır.

İki, dört ve sekiz çekirdeğe çıkabilen teknolojisiyle Snapdragon, ARM mimarisini kullanmaktadır. Ancak işlemcileri kendisi üretmektedir. ARM’da zaten mobil cihaz işlemcileri konusunda dünyada bir numara diyebiliriz.

snapdragon-nedir-3

Hangi Snapdragon İşlemci Daha Hızlıdır?

Qualcomm Snapdragon ailesinde performans genellikle model numarası ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Tabii bu bilgi ileride değişebilir. Örneğin Snapdragon 400 işlemciler, Snapdragon 600 işlemcilerden daha yavaştır. Günümüzde artık Snapdragon 800 ailesine geçilmiştir. Snapdragon 801, Snapdragon 815 gibi modeller bu serinin en yeni modelleri arasında gösterilebilir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.