Ana sayfa Soru - Cevap RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ
RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM(Random Access Memory) Rastgele Erişilebilir Bellek anlamına gelir. RAM üzerinde veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir ve değişitilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda RAM üzerindeki veriler silinir yani RAM bellek boşalır.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, erişimini hızlandırmak için bilgisayarın sisteminin hafızasında tutulmasını sağlar. Bilgisayar sisteminde hafıza farklı anlamlara gelebilir. Sabit disk de hafızadır, RAM de hafızadır. Aralarındaki fark sabit diskteki veriler bilgisayarı kapattığınızda silinmez ama RAM’deki veriler elektrik kesintisi durumunda veya makine kapatıldığında veriler silinir ve kayıt altında tutulmaz.

RAM

RAM bilgisayarın hızındaki önemli etkenlerden biridir. Eğer RAM‘iniz düşük olursa bilgisayarınızın performansı da düşük olur ama ihtiyacından fazla RAM bilgisayarın çok hızlı çalışacağı anlamına gelmez. RAM kapasitesi yüksek bir makine de 10 pencere arasında geçiş hızlı olurken RAM kapasitesi düşük bir makine de pencereler arasında geçiş yavaş olacaktır.

Günümüzdeki bilgisayarlar için 512 MB RAM düşük sayılırken 4 GB RAM yeterlidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.