Ana sayfa Bilgisayar Raspberry Pi 2 Satışa Çıktı Özellikleri ve Dahası

Raspberry Pi 2 Satışa Çıktı Özellikleri ve Dahası

PAYLAŞ

Bir eğitim projesi olarak başlayan Raspberry Pi, ikinci neslini duyurdu. Raspberry Pi 2 modeli satışa çıktı. Raspberry Pi 2’nin özellikleri, fotoğrafları ve fiyatı haberimizde. Eğer hala Raspberry Pi‘yi bilmiyorsanız haberimize bekliyoruz.

İngiltere merkezli bir vakıf tarafından eğitim amaçlı bir proje olarak hayatına başlayan Raspberry Pi, dün ikinci neslini duyurdu. Raspberry Pi 2 olarak adlandırılan nesil şimdilik sadece Raspberry Pi 2 Model B ile satışa çıkıyor. Önceki sürümde de benzer bir isimlendirme tercih edilmiştir yani ilerleyen dönemlerde muhtemelen Raspberry Pi 2, farklı versiyonlar ile satışa çıkacak. Hemen fiyatını söyleyelim ardından özelliklerine devam edelim. Raspberry Pi 2 Model B’nin fiyatı 35 dolar. Yani 35 dolara çalışan bir bilgisayar almanız mümkün.

Raspberry Pi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Raspberry Pi Nedir? başlıklı yazımızda göz atabilirsiniz.

raspberry-pi-2-model-b-duyuruldu-2

Broadcom işbirliği ile geliştirilen Raspberry Pi’de BCM2836 yongası yer alıyor. Bu yonga içerisinde ARM Cortex-A7 mimarisinde 4 çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Raspberry Pi 2’nin işlemcisi 900 MHz hıza sahip. Bu işlemci ilk Raspberry Pi modeline göre 6 kat daha fazla performans sağlıyor. Ayrıca RAM tarafında da gelişme var. Raspberry Pi 2 Model B’de tanesi 512 MB olmak üzere 2 adet RAM bulunuyor. Yani toplamda 1GB LPDDR2 SDRAM, Raspberry Pi 2 Model B‘de bizleri karşılıyor. Yeni sürümün tasarımı, portların yerleri ilk sürümle tamamen aynı.

Son bir bilgi olarak Raspberry Pi 2’nin Windows 10’u çalıştıracağı da söyleniyor. Eğer Windows 10 geliştiricisi olursanız, ücretsiz olarak Windows 10’un ARM mimarili işlemcilere özel sürümüne ücretsiz olarak sahip olabileceksiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.