Ana sayfa İnternet Reklam Engelleyen Tarayıcı Eklentileri

Reklam Engelleyen Tarayıcı Eklentileri

PAYLAŞ

İnternet siteleri, yayın kalitelerini artırmak, emeklerini nakite çevirmek için sitelerin belirli bölgelerine reklam koymak zorundadırlar. Ancak bazı siteler, içerikten çok reklam odaklı ve kullanıcıları zorla reklama tıklattırma odaklı bazı kötü niyetli davranışlar sergiliyor. Böyle bir durumda artık işin boyutu değiştiği için kullanıcılar reklamlardan doğal olarak rahatsız oluyor ve içeriği önemsemeden siteden çıkmak durumunda kalıyor. Hatta bazı reklamlar direkt olarak ziyaretçiyi zararlı sayfalara yönlendiriyor ve zararlı yazılımların yüklenmesine aracılık ediyor.

Bu yazımızda sizlere, internet sitelerindeki istenmeyen reklamları nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız. Ancak burada bir yanlış anlaşılma olmaması için bir öneride bulunacağız. Takip ettiğiniz, içeriklerini ve paylaşımlarını beğendiğiniz bir siteye destek olmak istiyorsanız, o sitelere girerken reklam engelleyici yazılımcıları pasif konumuna getirmeniz, sevdiğiniz siteye destek olmanın en önemli ve en etkin yoludur. Yani biz bu yazıyı internet reklamcılığına karşı olduğumuz için değil, zararlı ve manipüle edici internet reklamcılığına karşı olduğumuz için yazıyoruz.

Reklam engelleme konusunu aslında iki parçaya bölmekte fayda var. Biz bu yazımızda sadece, internet gezinimi sırasında karşınıza çıkan zararlı reklamları nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız. Bundan sonra yazacağımız bir diğer yazıda ise reklamlardan bulaşan zararlı dosyaların yani AdWare olarak tabir edilen virüslerin nasıl silineceğini anlatacağız.

reklamlara-tiklamak

Chrome Tarayıcı İçin Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleyen yazılımlar arasında en popüler olanı AdBlock isimli tarayıcı eklentisidir. Google Chrome tarayıcıda sağ üstten menüyü açıp Ayalar dedikten sonra Uzantılar bölümü içerisinden indirilebilen AdBlock, 40 Milyondan fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan en popüler reklam engelleme yazılımıdır. Ancak tabii ki alternatifleri de mevcut.

Adblock Plus ve Adblock Pro isimli uzantılar da reklamları engelleyen Chrome eklentileri arasında yer alıyor.

Firefox Tarayıcı İçin Reklam Engelleme Eklentileri

Tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız, reklam engelleme konusunda seçeneğiniz biraz daha az ancak işlevsellik konusunda yine bir şey kaybetmiyorsunuz. Firefox’un sağ üst menüsünü açarak Eklentiler menüsünün içerisine girip Adblock Plus ve Adblock Edge isimli eklentileri kurup benzer şekilde reklamları engelleyebiliyorsunuz.

Burada yazdığımız eklentiler haricinde başka eklentiler ve uzantılar da reklam engelliyor olabilir ancak biz indirilme sayısına bağlı olarak en popüler reklam engelleme eklentilerini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Bu yazı için reklam engelleme konusunda bir başlangıç diyebiliriz. Eklentilerin detaylı açıklamalarına ve kullanımlarına ilerleyen yazılarımızda yer vereceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.