Ana sayfa Soru - Cevap Retina Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

Retina Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Yeni bir akıllı telefon, tablet bilgisayar veya bilgisayar alırken ekran çeşitleri ve ekran teknolojilerinin isimleri çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yazımızda sizlerle Retina ekranın ne olduğuna ilişkin temel bilgileri aktaracağız.

Öncelikle Retina ekran teknolojisinin sadece Apple ürünlerinde yer aldığına değinelim. Yani Apple markalı bir ürün almıyorsanız Retina ekran gibi bir kavram karşınıza çıkmayacaktır. iPhone 4 modeli ile birlikte ortaya atılan Retina ekran kavramı, PPI olarak tabir olarak İnç başına düşen piksel değerinin yüksek tutulmasıdır.

Genel olarak insan gözünün inç başına düşen piksel sayısında 300’ün altında pikselleri algıladığı kabul edilir. Bu da görüntüleme deneyimini olumsuz etkiler. Bu sebeple Apple, PPI değerinde 300’ün üzerine çıkmış ve bu ekranlarıda Retina Display olarak adlandırmıştır. Temel olarak aslında Apple cihazların içerisinde de IPS ekran panelleri yer alıyor. Retina ekran ismi ise sadece Apple’ın yaptığı bir isimlendirme. Bir diğer deyişle Retina ekran kavramı Apple markalı cihaz ekranlarının pazarlama ismidir.

İlk olarak iPhone 4 modelinde gördüğümüz Retina ekranlar ilerleyen yıllardaki sonraki iPhone modellerinde, iPad modellerinde kullanılmıştır. Günümüzde ise artık Apple’ın bilgisayar tarafında iMac ve Macbook cihazlarda da kullanılmaktadır.

Görüntüleme deneyimi olarak daima iyi sonuçlar sağlayan Apple cihazların bu ekran kalitesi, diğer markalar tarafından özellikle mobil tarafında erişilmiştir. Ancak akıllı telefon ve tablet bilgisayar sektöründeki ilk uygulamalar Apple tarafından ortaya konduğu için Retina ekran kavramı halen daha kullanılmaktadır.

Bu yazı içerisinde bahsettiğimiz IPS ekran teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmak için IPS Ekran Nedir? başlıklı Soru – Cevap yazımıza göz atabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.