Ana sayfa Editörden Türkiyenin ilk Robotik Otopark Sistemi Açıldı!

Türkiyenin ilk Robotik Otopark Sistemi Açıldı!

PAYLAŞ

Özellikle de Amerika da uzun bir süredir kullanılan Robotik Otopark Sistemi ülkemizde de kullanılmaya başladı. Bu sistem Otopark’lara farklı boyut getirecek!

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan trafik ve park sıkıntısını giderecek yeni bir çözüm Robotik Otopark Sistemi geldi. Türkiye’de ilk olarak Büyükşehir Belediyesi  tarafından Balıkesir’de inşa edilen sistemin açılması ile şimdilik Türkiye’nin ilk gözdesi olmuş durumda. Genellikle son zamanlarda Avrupa’ya inşa Robotik Otopark Sistemi artık bizimde ülkemize gelmiş durumda.

Türkiye’de gün geçtikçe nüfus artıyor buda hem insan çoğunluğu hemde araç yoğunluğunuda ifade ediyor. Bu durum, Türkiye’deki nüfusu en çok illerimizde mesela İstanbul’da ister istemez trafik ve otopark sorununu ortaya çıkarıyor. İşte bu otopark sorununa büyük bir çözüm olacak Robotik Otopark Sistemi 5 araçlık yeri ikiye hatta üçe katlayarak dah çok araç park etme referabsını elde edecek. Genelde Dik yapıda inşa edilen bu yapıtlar otopark soruna çözüm olmak için daha çok araç alma kapasitesinide barındırabiliyor.

Robotik Otopark Sistemi 2Türkiyenin ilk Robotik Otopark Sistemi Açıldı!

Robotik Otopark Sistemi Balıkesirde 2015 yılı Kasım ayında yapımı başlaması ile ABD’den sonra ilk defa Türkiye’de inşa edildi.

183 metre karelik bir alana sahip olan bu otopark sistemi 84 araç alma kapasitesine sahip. Bu 84 kişilik aracı normal şartlarda düşünecek olursak, 2 bin metre karelik yer kaplıyor. Bu yapıtın en önemli dayanıklılığından birisi yetkililerin dediğine göre 8.5 şiddetindeki depreme dayanıklı olması. 42 milyon TL’ye mal edilen otopark sistemi, yaklaşık 100 saniye içerisinde bir aracı rahatlıkla park edebiliyor. Sistem ilk olarak balıkesir de oluşturuldu. Balıkesir ilinin Belediye Başkanı sistemden çok memnun olduğunu belirtti ve bu teknolojinin Türkiye’nin tüm illerindede olmasını tercih etti.

Akıllı Otopark Sistemi Nasıl Tepkiler Alır?

Daha çok yer olarakta İstanbul’da otopark sorununa çözüm olacak Robotik Otopark Sistemi hem araç olarak daha çok hemde otopark yeri olarak daha az yer kaplayacaktır. Bu sistem Türkiye’de çoğu otopark sorunlarına en büyük çözüm olacaktır.

İstanbul gibi büyük şehirler de uygulanırsa, hem çevredeki araç kirliliğinin hem de araçların güvenilirliğinin arttırılacağını düşünüyorum. Bakalım ilerleyen zamanlar da hangi şehirler de kullanılacak, hep beraber göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.