Ana sayfa Soru - Cevap Sabit disklerde neden helyuma geçiliyor?

Sabit disklerde neden helyuma geçiliyor?

PAYLAŞ

Son günlerde gündeme gelen helyum dolu sabit disklere Soru-Cevap bölümümüzde yer veriyoruz. Günümüzün en çok kullanılan depolama türü olan mekanik sabit disklerde oldukça yüksek kapasitelere ulaşıldı. 3,5″ standart hard disklerde günümüzde tek bir disk 4TB depolama alanına ulaşılabiliyor. Ancak daha fazlası için disklerde kullanılan standartlar yetersiz kalıyor. Yani 4TB’lık bir sabit disk için, teknolojisinde son nokta denilebilir.

Western Digital‘ın bünyesinde bulunan HGST isimli şirketin yeni ürünü Ultrastar He6 isimli disk duyuruldu. Bu yeni disk 7 plaka ile 6TB depolama alanına ulaşabiliyor. 3,5″ disklerde şimdiye kadar görülmüş en yüksek kapasite olan 6TB’ın arkasında yatan teknoloji ise diskin içerisinin helyum ile dolu olması. Geleneksel sabit disklerin içerisinde oksijen bulunurken, Ultrastar He6‘nın içerisinde helyum gazı bulunuyor.

Periyodik cetvelde soy gazlar grubunda yer alan helyum, hidrojenden sonra bilinen en hafif gaz. Geleneksel disklerde kullanılan havadan yoğunluk olarak çok daha hafif olan helyum, diskin içerisinde oluşan sürtünmeyi minimuma indiriyor. Düşük yoğunluğu sebebiyle, disk içerisinde kullanılan plakaların arasındaki mesafenin de azaltılmasına büyük katkı sağalayan helyum, fazladan 2 plakaya daha yer açıyor. Yukarıdaki görselde bu durumu görmek mümkün.

Helyum gazının tedariki konusunda sektörel açıdan bir sorun çıkmazsa, önümüzdeki yıllarda %50’ye kadar fazla depolama alanı sunan helyumlu diskleri evlerimizde görebilmek mümkün olacaktır. Şimdilik sadece kurumsal müşterilerin ilgisini çeken bu diskler depolama konusunda çoğu firmanın ihtiyacını karşılayacaktır.

[quote]Şahsi bir yorum olarak bunu ayrı bir alanda belirtmek istedim. Helyum dolu diskleri sadece yüksek kapasite ihtiyaçlarına bir çözüm olarak değilde yeni bir disk formatı oluşturma potansiyeli ile de değerlendirebiliriz. Depolama yongalarındaki yüksek fiyatları düşünürsek, tablet bilgisayarlarda 64GB sınırında kalınıyor. Helyum sayesinde 2,5″ formatından daha küçük diskler üretilebilir mi merak ediyorum açıkcası. Eğer böyle bir şey mümkün olursa ekranı ayrılabilen Windows 8 ve Android işletim sistemli tablet bilgisayarlarda 250-300GB depolama kapasitelerine erişilebilir. Ancak tabii ki böyle bir disk standardı geliştirilene kadar SSD’lerin fiyatları da ucuzlayabilir.[/quote]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.