Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Sadece 5 Dakikada Facebook Hesabı Hacklemek!

Sadece 5 Dakikada Facebook Hesabı Hacklemek!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz gün Facebook’ta ortaya çıkan yeni bir güvenlik açığı sonrasında yapılan işlemler ile Sadece 5 Dakikada Facebook Hesabı Hacklemek

Popülaritesini hiç kaybetmeyen Facebook, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan güvenlik açığı ile gündemde. Bu açık sayesinde kullanıcıların Facebook hesapları sadece 5 dakikada hackleniyor. Sosyal medyanın başlangıcı niteliğini taşıyan Facebook, 1 milyarı aşkın üye sayısı ile Dünyanın en büyük sosyal medya ağı. Facebook’un kendini bu kadar sevdirme sebeplerinden en önemlisi de güvenlik konusundaki başarısı. Fakat yeni ortaya çıkan bir açık sayesinde Facebook “güvenli” imajını kaybedeceğe benziyor.

5 dakikada kullanıcının Facebook hesabını hackleme yöntemi Hindistan‘da yaşayan ve beyaz şapkalı bir hacker olan Anand Prakash tarafından bulundu. Beyaz şapkalı hacker Anand Prakash bu açığı Facebook’a iletti ve açığı iletmesi ile $15.000 ödül kazandı. Aynı hacker daha önce de Facebook tarafından ödüllendirilmişti. Facebook’un açığı kapattığını bildirmesi üzerine kendine ait olan bir blog üzerinden yayınladığı video ile aslında hesap hacklemenin ne kadar basit olduğunu gözler önüne serdi.

Sadece 5 Dakikada Facebook Hesabı Hacklemek Nasıl Oluyor ?

Hesap hackleme işleminin basit olduğu kadar, mantığı da basit. beta.facebook.com üzerinden şifremi unuttum adımlarını gerçekleştirerek 6 haneli şifre kısmına geliniyor. Bu kısma kadar her şey bildiğimiz gibi, sıradan. 6 haneli şifre e-posta yolu veya sms aracılığı ile kullanıcıya ulaştığında basit bir program önderliğinde bütün sayısal seçenekleri deniyor ve doğru kodu bulduğunda doğru kod ile yeni şifre belirleme ekranına ulaştırıyor.

Aslında bu işlem çok sıradan ve yıllar önce bulunmuş bir hack yöntemi. Açık bildirildikten kısa bir süre sonra Facebook gibi bir Dünya devinin beta olsa bile kendine ait bir sitede bu tip denemelere karşı sınırlama koyan bir algoritma yerleştirmemiş olması çok şaşırttı.

1 YORUM

  1. çok iyi saloglun ben yaptı çok iyi teknonojiden anlarım 6 sene bubunun eytimine gitim yani yazılım larla çok ilgileniyorum 2 sene 1 sitenin güvenliyle uraştım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.